První příznaky rakoviny varlete

U rakoviny varlat platí, že můžete držet osud ve vlastních rukou. Nádory jsou při včasném odhalení velmi snadno léčitelné a příznaky předcházející rakovině varlat se dají odhalit rovněž lehce. Prvotní příznaky poznáte podle změn ve velikosti či tuhosti tkáně, zatvrdlých míst, uzlíků či bulek. Tyto projevy můžete najít hmatovým prohledáním varlat sami.

Nepodceňujte to

Šance na vyléčení rakoviny varlat je 80 až 90 %. Pokud se ale nádor neléčí, je to problém. Rychle se totiž šíří do lymfatických uzlin a dalších orgánů. I když jde nádor uzdravit i v pokročilejších fázích, včasné zahájení terapie je pro finální úspěch rozhodující.  Dalším problémem je, že rakovina varlat postihuje především mladé a aktivní muže v produktivním věku,

Takoví lidé se snáze léčí – mladí muži ale zároveň nechodí na preventivní prohlídky a podceňují příznaky. Navíc si ani sami neuvědomují, že patří do ohrožené skupiny a nedbají na kontroly, které mohou provést i sami doma.

Jaké příznaky tedy sledovat?

  • nebolestivé či bolestivé zvětšení varlete
  • nebolestivá či bolestivá ztvrdlina, tuhý uzlík či hrčka na povrchu varlete
  • změna tuhosti u varlete
  • pocit nepohody v šourku, bolest v podbřišku či tříslech.

Příznaky v pokročilém stádiu

V pokročilém stádiu se nemoc projevuje únavou, nechutenstvím, hubnutím, horečkou, chudokrevností, dušností, vysokým krevním tlakem či poruchami jaterních funkcí.

Samovyšetření má zásadní význam v záchytu onemocnění, nemůže však nahradit prohlídku u urologa. Stanovení diagnózy je snadné a bezbolestné, spočívá v pohmatovém a ultrazvukovém vyšetření šourku a varlat a odběru krve ke stanovení hladin některých hormonů.

Pacienti se tedy nemusejí obávat píchání jehel do varlat či jiných nepříjemných metod. A další důležitá věc – chemoterapie není vždy nutná. V tomto případě se aplikuje dle přítomnosti metastáz.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.