Darovat kompenzační pomůcku není ostuda. Přispěje vám na ni zdravotní pojišťovna?

I když je barevné babí léto v plném proudu, pravda je taková, že za pár týdnů jsou tu Vánoce. Pokud dárky nakupujete už od léta, máte napůl vyhráno. Ale jestli si lámete hlavu s tím, co pořídit svým nejbližším, a speciálně pak starším rodičům nebo prarodičům, poradíme vám, co by jim mohlo udělat radost a zároveň usnadnit život.

Když se babičky nebo dědy zeptáte, co by si přáli k Vánocům, pravděpodobně se každý rok dozvíte, že nic nepotřebují a ať si neděláte škodu. S tím se ale většinou nesmíříte. Jak tedy vybrat dárek, který se nestane dalším lapačem prachu, ale babičce nebo dědovi opravdu udělá radost?

Společně strávený čas potěší nejvíc

Většina seniorů vám potvrdí, že mají vše, co potřebují, a největší radost jim dělá čas, který mohou strávit se svými dětmi, vnoučaty, nebo dokonce pravnoučaty. Z toho plyne jediné – pokud chcete babičku, dědu nebo oba prarodiče opravdu potěšit, naplánujte aktivitu, kterou si budete moct užít společně. Takový „dárek“ navíc potěší obě zúčastněné strany.

Vyrazit můžete do divadla, kina nebo na koncert, milovníky umění zase potěší návštěva zajímavé výstavy nebo historické památky. Pokud je babička nebo dědeček v dobré kondici, můžete se vypravit na společnou pěší túru, nebo se dokonce vydat třeba na prodloužený víkend do některé z evropských metropolí.

Malý pomocník pro větší pohodlí

Zlobí vašeho dědu, babičku nebo rodiče, kteří už mají svůj věk, zdraví ve smyslu omezené hybnosti? Pořiďte jim některou z kompenzačních pomůcek, která podpoří jejich mobilitu a zjednoduší jim život. I když se vám možná zdá, že se zdravotnické potřeby pod stromeček nehodí, uvidíte, jde o praktický dárek, na který se nebude zbytečně prášit.

Pokud senior potřebuje při chůzi pouze lehkou oporu, která mu dodá jistotu, pomůže mu hůl. Francouzské berle s předloketními opěrami se pak hodí mít doma, pokud dědu nebo babičku trápí onemocněním pohybového aparátu, které není trvalé, ale jeho projevy se mohou nárazově zhoršit. Berle pak tělu poskytují vítanou oporu.

Pohyb významně usnadní také chodítka pro seniory. Obecně platí, že chodítko poskytne oporu každému, kdo má potíže s udržením rovnováhy. Chodítka pomáhají také při různých ortopedických onemocněních nebo při rehabilitacích po úrazu. Na trhu je chodítek celá řada a různé druhy jsou vhodné pro jiné situace. Pokud si nejste jisti, nebojte se oslovit přímo prodejce nebo si přečtěte rádce jak vybrat chodítko na webu firmy Meyra.

Chodítka pro seniory a další osoby s omezenou hybností mohou být čtyřkolová, tříkolová, čtyřbodová nebo třeba kloubová. Kromě toho, že poskytují oporu, se také mohou snadno změnit v praktický úložný prostor, kam se bez potíží vejde nákup nebo menší zavazadlo. Existují také speciální modely do interiéru, ale i ty, se kterými lze vyrazit do terénu.

Pomůže zdravotní pojišťovna, nebo ne?

A jak je to s financováním holí, berlí, chodítek a dalších kompenzačních pomůcek? V tuto chvíli je za vás zdravotní pojišťovna uhradí v plné výši. Není ale jisté, jestli to tak zůstane i do budoucna. Novela zákona, která se věnuje financování těchto pomůcek, totiž pracuje i s variantou, že by v budoucnu byly propláceny jen částečně.

Ať už vyberete jako dárek chodítko, nějakou z pomůcek pro zjednodušení běžného života a hygieny nebo třeba cvičební pomůcku, uvidíte, že radost bude oboustranná a o to na Vánoce jde.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments