První projevy žaludečních vředů. Všimněte si jich dříve, než prasknou

Žaludeční vředy nejsou kdovíjak příjemná záležitost, ba spíše naopak. Často nazývané peptické vředy totiž dokážou pěkně znepříjemnit život. Žaludeční se jmenují z toho důvodu, že nejčastěji vznikají ve sliznici žaludku, objevit se ale mohou i v tenkém střevě nebo v jícnu.

Žaludeční vředy bolí. Hodně!

Kdo někdy měl tu čest mít ve svém těle žaludeční vředy, ten by nám jistě potvrdil, že je to opravdu bolestivá záležitost. Vznikají tehdy, kdy se poškodí nebo zmenší silná vrstva hlenu chránícího náš žaludek před trávicími šťávami. Pakliže se vrstva hlenu sníží, trávicí kyseliny si “ukusují” z tkáně sliznice žaludku.

Mezi nejčastější příčiny vzniku podle odborníků patří nerovnováha mezi trávicí tekutinou v žaludku a trávicí tekutinou v dvanáctníku. Další příčinou může být infekce způsobená bakteriemi Helicobacter pylori. Zmínit můžeme i překyselení žaludku.

Jak se žaludeční vředy projevují?

U žaludečních vředů je velmi důležité. aby byly odhaleny včas. Pakliže se totiž nezačnou léčit, může trávicí kyselina začít ničit i stěny žaludku, což by mohlo následně způsobit jeho perforaci a následné krvácení.

Mezi nejčastější projevy žaludečních vředů patří:

  • pálení žáhy
  • nadýmání
  • nevolnost
  • bolest v žaludku

Pálení žáhy

Pálení žáhy může a nemusí být projevem žaludečních vředů, může se jednat o příznak refluxní choroby jícnu, nicméně vždy může naznačovat, že něco není v pořádku.

Nadýmání

Nadýmání patří k počátečním projevům žaludečních vředů, je často doprovázeno bolestmi břicha nebo nepříjemným pocitem plnosti. Objevit se může i silné nucení na říhání.

Nevolnost

I nevolnost patří k příznakům celé řady jiných zdravotních obtíží, mezi které ale můžeme zařadit i žaludeční vředy. Projevovat se může náhle i opakovaně, může trvat krátce i přetrvávat delší dobu.

Bolest v žaludku

Příznak, který rozhodně není na místě podceňovat nebo zlehčovat, je bolest v oblasti žaludku. Objevovat se může kdekoli od hrudního koše až po břicho, někdo ji popisuje jako tupou, jiný zase jako bolavou, další ji popisuje jako nepříjemné pálení.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments