Půjčíte si 50 tisíc, náhle musíte splatit 150. Češi padají do nehezké pasti, netuší o tom

Stále více lidí se z důvodů zdražování základních životních potřeb dostává do finanční tísně. Bohužel je často nenapadne nic lepšího než tento problém řešit metodou vytloukání klínu klínem, tedy nabalováním půjček. Byla to velká potíž celé České republiky už před krizí a teď nemůžeme čekat, že by se to zlepšilo, ba právě naopak.

Dobře si to rozmyslete

Je to také důvod, proč mají stovky tisíc Čechů půjčky, které nejsou schopni splácet. Ono ani není příliš divu. Některé úvěrové společnosti si totiž opravdu neberou servítky a na každou půjčku napálí nehorázné úroky.

Zajímavé je, že podle průzkumu Člověka v tísni jsou rozdíly mezi jednotlivými společnostmi opravdu obrovské. Nejlepší podmínky obvykle nabízejí banky. Pokud se vám podaří získat padesátitisícovou půjčku od některé banky, nemusí to být ještě ta nejhorší volba. Pravděpodobně totiž na úrocích zaplatíte jen několik tisíc korun za rok.

Výjimkou však nejsou ani společnosti, které půjčují za úrok ve výši 80 % ročně. Jak uvádí server Peníze, ani to ještě nemusí být nejhorší, jakkoliv zaplatit za půjčku 50 tisíc ve výsledku 90 tisíc, už je poměrně silné kafe. Podle odborníků se to ale stále dá splatit, pokud se o to člověk snaží.

Foto: Shutterstock

Tohle už nesplatíte

Existují ale bohužel také společnosti, které půjčují za úrok 200 % a více. To se potom z takové půjčky vyklube obrovská zátěž. Pakliže si půjčíte na rok 50 tisíc korun, musíte při tomto úroku splatit 150 tisíc. A to už obvykle vede ke špatným koncům.

Bohužel, u těchto společností končí stále více lidí, protože banky jim odmítnou půjčku dát, a tak jim nic jiného nezbyde. Velmi jednoduše potom mohou přijít i o vlastní bydlení a jakýkoliv další majetek, který mají.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
Marie
1 měsíc

Právě o to tu jde, aby lidé dlužili a nikdy to nesplatili, zejména vlastníci nemovitostí jsou žádoucí dlužníci.

Jiří
Jiří
1 měsíc

Nepamatuji se přesně kolik, ale Ústavni soud se zabýval jaký nasmlouvaný úrok je ještě morální a není to lichva.
Myslím že to bylo asi 100%