Když koupíte polovinu chleba, proděláte

Obchodní řetězce se na jedné straně tváří, jak moc svým zákazníkům nevycházejí vstříc, ale ve skutečnosti se je pokusí natáhnout doslova při každé příležitosti. Jak jinak si vysvětlit situaci, kterou zaznamenal jeden ze zákazníků.

Takhle neušetříte

Chléb kupuje takřka každý, patří mezi ty vůbec nejzákladnější potraviny. Dlouhodobě byl velmi levný, což se ovšem v minulém roce změnilo. Chléb a další pečivo zdražilo významným způsobem. Lidé tak hledají způsoby, jak na něm ušetřit.

Jedním z těch nejjednodušších, který je navíc vhodný i směrem k udržitelnosti, je to, že si chleba nebudete kupovat tolik jako dříve. Ostatně, dejte si ruku na srdce, když si koupíte celý bochník, jistě jeho nemalou část nakonec vyhodíte, protože už jednoduše není dobrý. Dnešní rozmrazované pečivo vydrží poživatelné jeden, maximálně dva dny.

Proto lze vítat aktivitu obchodů, které velký chléb rozříznou na půlky a čtvrtky a dají tak zákazníkům možnost, aby si koupili menší kus, ale samozřejmě častěji.

Foto: Shutterstock

Výdělek za každou cenu

Dalo by se předpokládat, že dvě půlky nebo čtyři čtvrtky chleba budou stát stejně jako jeden celý chléb. Vždyť překrojení chleba prakticky nic nestojí. Jenže to byste se pletli. Přinejmenším v obchodním řetězci Albert si za to účtují nemalý příplatek, který z koupě poloviny nebo čtvrtky chleba opět činí nevýhodnou záležitost.

Jak uvedl Honza Průša na serveru Seznam Medium, v Albertu stojí celý chléb Šumava 44,90 korun. Jeho polovina stojí 24,90 korun a čtvrtka potom 13,90 Kč. Jednoduchým výpočtem zjistíme, že tady něco nehraje. Každým překrojením se cena chleba významně zvyšuje. Na čtvrtkách potom přeplatíte dokonce jedenáct korun. To není vůbec málo, jde o navýšení o 25 %.

Jistě, každý má možnost výběru a obchodní řetězce mohou prodávat zboží za cenu, jakou uznají za vhodné. Zrovna v tomto případě ale nepřímo podporují plýtvání a neumožňují zákazníkům na chlebu jednoduše ušetřit. Mělo by jít přitom o servis, na kterém by se vydělávat nemělo.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lada
Lada
11 měsíců

Tak někdo to musí překrojit a zabalit. Není se čemu divit, že dvě půlky stojí o něco více.
Pokud jste někdo dělal novou střechu, tak jste určitě zjistili, že půl tašky stojí úplně stejně jako celá. 🤗

Zdenda
Zdenda
1 rok

Však je to takhle se vším. Čím menší balení, tím je to dražší.

Helena
Helena
1 rok

A co ty díry v chlebu? To platíme za vzduch? Krajíc nejde namazat, díry se zaplní tukem.

Helena
Helena
1 rok

Bochník Šumava by měl vážit 1200g,ale takový neexistuje

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Helena

To je pravda. Speciálně kvůli vám jsem včera a dnes koupil bochník Šumavy ve dvou různých řetězcích. Včera – 1208 g, dnes – 1189 g.

Bohumila
Bohumila
1 rok

Tohle se praktikuje dávno. pamatuji si dobu, kdy krámě byl dražší krájený od nich né z pekárny

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Bohumila

Jistě. Říká se tomu obvykle množstevní sleva.
A mimochodem, co je “né”?

Marie
Marie
1 rok

Jsem ráda, že aspoň v Albertu chlebové veky půlí a čtvrtí a že je nerozkrajují na osýchající tenké a krajíčky jako jinde, Ty nakrájené krajíčky rychle odýchají, já sním třeba dva a ostatní už jsou na druhý den oschlé, kůrka se odděluje od střídy, která se drolí. Vůbec mi nevadí, že jsou dražší než celý chléb, s tím porcováním je také práce. Chléb už nakupuji jen v Albertu, tam si ho nakrajíčkuje kdo chce.

milan
milan
1 rok

To nic není u nás ve městě byla večerka a paní prodavačku jsem přistihl jak při půlení chleba ještě z každé půlky ukrojila krajíc a hned měla dětem na svačinu kdyby prodávali chleba na kg tak by měla smůlu třeba v ENAPO to na kase váží akorát ji zajímá výrobce.

Patrik N.
Patrik N.
1 rok
Reply to  milan

Ale i váhy mají jisté odchylky, bo ne každý chleba je stejný. Takže krajíc nebo 2 by stejně ten automat nepoznal.

Ata
Ata
1 rok
Reply to  Patrik N.

Nesedí ani gramáž dílů na celkovou cenu

George
George
1 rok
Reply to  milan

V Globusu když vezmete dvě nakrájené půlky a dáte k sobě a jděte ke stejnému nenakrajenému chlebu zjistíte to samé, že tam chybí dva krajíčky. Cena v součtu je stejná, jen chybí 40 gramů chleba..

milan
milan
1 rok
Reply to  George

Jenže tato paní při půlení chleba z každé půlky krajíc ukradla kdyby jste jí podal pecen že chcete půlku tak je to v pořádku ale že to krájela dopředu tak každého zákazníka okradla.