Řada pacientů po překonání Covidu-19 ztrácí vlasy. Vědci prozradili důvod

Zatímco lékaři a média hrozí dušností, teplotami a bolestí svalů, vědci přicházejí s dalším nepříjemným jevem, který doprovází onemocnění COVID-19. Je jím nadměrná ztráta vlasů, která může u některých způsobit i psychické problémy. Proč se to děje a jaký na to mají názor odborníci?

Ozvalo se několik žen

Lékaři věnovali pozornost hlavně závažným příznakům onemocnění. O tom, že Covid-19 způsobuje ztrátu vlasů promluvilo už několik nakažených žen, které si při běžné denní hygieně všimly, že jim v hřebenu zůstává mnohem více vlasů.

Byly vyděšené, informovaly další osoby na sociálních sítích a vyzývaly k tomu, aby všichni nosili masku, pokud nechtějí dopadnout stejně jako ony.

Informace z Milána

Šlo hlavně o italské město Milano, kde se ženy s problémem potýkaly. Dermatologové, kteří se tímto jevem zabývali, usoudili, že se je na vině hlavně stres, který celé onemocnění doprovází.

Z médií je na občany vysíláno spoustu negativních emocí, převážně strachu a bezmoci. Není divu, že někteří na podobnou situaci reagují tímto způsobem.

Místo viru je na vině psychický stav

Je tedy možné, že ztráta vlasů není přímo spojena s onemocněním Covid-19, jelikož se to lékařům nepodařilo prokázat. Místo toho odhalili, že se pacientům výrazně zhoršuje psychický stav, a to ve chvíli, kdy zjistí, že jsou skutečně nakaženi.

Není tedy vyloučeno, že v budoucnu bude těchto doprovodných jevů přibývat. U žen může přebytek stresu vyvolat například změny v menstruačním cyklu nebo hormonální nerovnováhu.

Relax nejen pro tělo

Lékaři se jasně shodují na tom, že by pacienti měli v karanténě pečovat nejen o svůj fyzický stav, ale také psychický. Tělo reaguje na negativní emoce citlivě a pod jejich vlivem může způsobovat závažnější onemocnění.

Proto radí, aby si pacienti odpočinuli, nežili ve strachu, bezmoci a úzkosti, která může narušit přirozené procesy v těle. 

Foto: Adobe Stock

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
25 dní

To jako všichni plešouni měli v minulosti covida ?

Marcela Morawiecová

To je blbost.. .Asi jako že se u nás umírá s covidem a ne na něj. Prodělala jsem si to tak středně silně, v nemocnici jsem neskončila. Ale nebyla jsem ve stresu, zato jsem byla příšerně vyšťavená, přes 2 týdny horečky, slabost, ztráta čichu, kašel, závratě, tlaky na hrudi… Ale NEBYLA JSEM VE STRESU, vlastně jsem ani moc nepřemýšlela, jen spala… Vstávala jsem s velkým vypětím jen na to nejdůležitější – máme 2 děti. Asi 2-3 týdny po 2.negativním testu (6 týdnů v karanténě), mi začaly příšerně padat vlasy. Organizmus dostal na frak, ale ne stresem!!!

ferdas
ferdas
25 dní

Jedni vedci vymysli covid a jini spekuluji nad tim,proc padaji vlasy.Do haje s vedci ! Sadit brambory by meli !

Koronasaurus
Koronasaurus
16 dní
Reply to  ferdas

Brambory mám rád.

Dana
Dana
15 dní

Vlasy padají z důvodu vysokých teplot při nemoci, při teplotách 40 st dostávají na frak vlasové cibulky a vlasy pak padají. Zažila jsem to osobne s odstupem 2 měs po silné salmonele s mnoha dny teplot 39-40.