Po odeznění koronaviru může mít velká část populace vážné dlouhodobé následky, varuje Prymulův nástupce

Koronavirus způsobuje skutečně zrádnou nemoc. Covid-19 může mít velmi vážný průběh a ohrozit nakaženého přímo na životě. Ale může mít průběh také velmi lehký, kdy se dotyčný bude pravděpodobně podivovat nad tím, proč všichni z této nemoci dělají takový humbuk. Případně nemusí mít příznaky vůbec žádné. Ve všech třech případech ale platí, že po uzdravení, respektive vymizení viru, nemá pacient vyhráno.

Lehký průběh ještě nemusí nic znamenat

Stále více se totiž ukazuje, nakolik je koronavirus nevyzpytatelný. Kromě toho, že může způsobit vážné respirační problémy, napadá také srdce nebo mozek. Podle nastupujícího náměstka ministra zdravotnictví Aleksi Šeda, který v této funkci nahradil hojně citovaného Romana Prymulu, bychom sílu koronaviru v žádném případě neměli podceňovat. A to ani dnes, kdy podle odborníků způsobuje jen velmi málo vážných průběhů.

Těžce nemocných teď není tolik, ale to není důvod k bagatelizaci. Pořád je potřeba, aby se lidi chránili, protože nevíme, jaké následky se u nemocných můžou projevit později,” řekl Aleksi Šedo pro idnes.cz. Podle něj se ukazuje, že poměrně významná část pacientů má dlouhodobé následky, a to například sníženou vitální kapacitu plic, poruchy srážení krve nebo postižení nervové soustavy.

Po odeznění pandemie můžeme mít významnou část populace, jež bude chronickými pacienty,” nabízí Šedo nepříliš pozitivní vizi, která je v přímém protikladu s tím, co si o koronaviru dnes opět velká část populace myslí: tedy, že jde o sotva větší hrozbu než je chřipka. Tito lidé dnes odmítají nosit roušky a tvrdí, že je jim jedno, že se koronavirem nakazí. “Je také zřejmé, že koronavirus může poškodit u mladších pacientů s mírným průběhem nemoci nejen srdce, ale i mozek – může vést k neurologickým projevům,” varuje však nejen je Šedo.

Nebezpečná cytokinová bouře

Podle ministerského náměstka záleží nejen průběh onemocnění, ale také případné dlouhodobé následky, na imunitní reakci toho kterého člověka. “Každý reagujeme jinak. Kdysi třeba na španělskou chřipku mladí lidé reagovali hůře, protože mají výkonnější imunitní systém,” uvedl Šedo s tím, že se u nich následně objevila cytokinová bouře, tedy přehnaná reakce imunitního systému, který pak začal napadat i zdravé buňky, což vede k úmrtí.

Aleksi Šedo varuje před tím, aby lidé koronavirus podceňovali a například bojkotovali nošení roušek tam, kde to ministerstvo zdravotnictví nařídí. Neohrožují tak totiž primárně sebe, ale zejména své okolí a zprostředkovaně i celou společnost. “Existují studie, které prokázaly jak na testech na zvířatech i při mezilidských kontaktech, tak i v laboratorních podmínkách, jak která rouška zabraňuje šíření viru,” říká Šedo.

Foto: cuni.cz

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
SmrtANOidům
SmrtANOidům
13 dní

Ano na hodně ovčanů už to mělo vliv a vlezlo jim to na mozek ještě před odezněním.

kachle
kachle
14 dní

kazda nemoc muze ohrozit cloveka..ne jen Covid.nic jsi nerekl novyho,tlacharu👏👏

jana
jana
13 dní
Reply to  kachle

Tak je nástupce Prymuli, tak co by se od něho taky chtělo že?

Jiří Ritter
Jiří Ritter
14 dní

re “a to například sníženou vitální kapacitu plic”: Tak to mám covid 22 již asi 4 desítky let! Tyto “nevyvratitelné” argumenty samozvaných expertů mne fakt nezajímají. A hru na city, ať si tito licoměrníci nechají pro jiné – že je ‘zavšivená’ celá MHD, lidé chodí do práce s virózou, hulí druhým pod nos, způsobí tím další nemalé problémy, to těmto licoměrníkům a všeználkům nevadí?! Když jsou ty vaše roušky tak všespásné, jak je možné, že hl. hygienička (podobně jako dříve Vít prasečí chřipku) to také chytila, nebyla také v Techtle Mechtle?! Jak je možné, že zotavené počítáte ve statistikách mezi nově… Číst vice »

Jan
Jan
14 dní

Když nám někdo něco přikazuje, tak by nám měl zajistit to, co požaduje a zadarmo!!!
A v dostatečném množství!!!

Věrka
Věrka
15 dní

“…jak která rouška brání…” My máme tolik druhů roušek? My si dokonce můžeme vybírat? NE! My si je musíme podomácku šít sami! A věřím, že ty jsou nejlepší, nejpoctivější, jenomže ti, co si potřebují nahrabat, mají tím pádem utrum. Tak nás budou poučovat, že nejlepší jsou ty předražené. Což se nepotvrdilo vůbec. Domácké roušky – a bylo po “koronaviru “, jen ho udržovali na určitých místech, aby náhodou nevymizel úplně.P.S. Prymulu někam definitivně uklidit byl supernápad, jenže co nám místo toho bubáka sem zas dali? Vždyť to je jedno a to samé!!! Copak nemají někoho NORMÁLNÍHO? Odborníka, optimistu, který nemá… Číst vice »

virusový podvod
virusový podvod
15 dní

Další protektorátně korporátní zlodějský strašidelný kokot,měli by jsme ty zmrdy rozvěšet na lampy. Jsou tak nenažraní,že už neví,pod jakou záminkou by nás zotročili a ožebračili,zmrdi zkurvení prolhaní.
Tyhle systémové prolhané zlodějské ludry alias “imunologové” neviděli ani základy imunologie ani z rychlíku,zkurvenci.
Když tvrdíte,že jste takoví odborníci,proč záměrně při výrobě a diagnostikování vašeho podvodného viru postupujete zcela v rozporu se zněním Kochových protokolů,jediných relevantních diagnostických nástrojů předmětné,vámi vylhané problematiky??!!
Zaštiťujete tímto podvodem naši genocidu a za genocidu je v každém normálnís státě kulka či provaz!!!
Zkurvenci,nebojte,taky na vás dojde!!

jan
jan
15 dní

Vy budete vhodný do vězení i bez soudu…Takové hnusné nadávky a vyhrožování, jsem už dlouho nečetl…Dnes to je asi součásti demokracie. Nebo ne?

jájája
jájája
15 dní

já mám covid 19 půl století mám to řešit??????