Radiátor umí ovládat každý. Lidé ale netuší, jak topit, aby ušetřili 50 % za plyn

Za teplými dny jsme zavřeli vrátka a otevřeli jsme je zimě. Tu ale jistě nemá rád nikdo z nás. A rozhodně se není čemu divit. Měnící se teploty, chlad, časté nachlazení, a tak si musíme zapnout topení. Dle odborníků lidskému tělu prospívá, když je v místnosti teplota od 19-21 °C.

Na spaní bychom měli mít teplotu mezi 18-19 stupni. V takové místnosti si dopřejete kvalitní a zdravý spánek. Bohužel tu ale máme nemilosrdnou dobu a mnoho z nás je nuceno šetřit. Nejdříve se šetří na vodě, na topení a na potravinách. Jak tedy šetřit s topením? 

Regulace teploty v interiéru

Ze všeho nejdříve bude dobré, když investujete do termostatu. Zvolte nový a již nějaký kvalitnější. A to takový, abyste na něm mohli nastavit více teplot po celém domě. Individuální přístup ke každé místnosti vám může ušetřit peníze. Právě ve zmíněné ložnici není potřeba topit na více než 21 °C, v předsíni a tak dále.

Nové chytré termostaty lze také ovládat pomocí vašeho smartphonu a topení tak můžete zesílit či zapnout například hodinu před příchodem domů. Nemusíte se vracet do chladné domácnosti. Obecně je známo, že chytré termostaty dokáží ušetřit až 20 % za vytápění.

Rádi bychom ale upozornili, abyste se podívali, jaké zateplení na domě máte. A pokud bydlíte ve starém domě, popřemýšlejte o zmíněném kroku. Vhodné také bude kontrola oken před zimou a jejich seřízení – určitě také zkontrolujte těsnění. To stejné platí i o vchodových dveřích.

Foto: Shutterstock

Termostatické hlavice 

Skvělou možností také mohou být termostatické hlavice, kterými můžete vybavit každý radiátor. Díky nim si můžete nastavit teplotu v každé místnosti jinou. A dále doporučujeme investovat do ekvitermního termostatu, který zvyšuje tepelný komfort a samozřejmě také snižuje náklady na vytápění, a to dle venkovních teplot. Tento pomocník komunikuje nejčastěji s tepelným výměníkem nebo kotlem. 

Abyste opravdu dokázali ušetřit tolik procent za vytápění, hlavice, termostat, těsnění do oken, seřízení, ale také správné větrání prostoru bude velice důležité, a vše přispěje k úspoře financí.

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
petroš
petroš
1 rok

Na kotli jsem dal z 65c na 40c a už ty termohlavice nepotřebuji… Spotřeba je na třetině….

Jan kopecky
Jan kopecky
1 rok

Jako stve me, ze tim kliknutim na kazdej vas clanek vas zivim, ale pobavi to… Jen je smutny, ze to myslite vazne