Rajčatová čerň je strašákem všech zahrádkářů. Ti zkušení ale dokáží úrodu zachránit trikem

I když vaše rajčata krásně prospívají a vy už se těšíte na první ochutnávku z úrody, není vyhráno. Rostlina je velmi choulostivá a stačí několik chyb, které způsobí, že začne chřadnout.  Postupně uhynou listy a plody začnou ztrácet svou barvu a vitalitu, nakonec dojde ke zničení celé rostliny. Spolu s tím často dochází i ke zničení zbytku úrody, protože se nákaza velmi rychle šíří. Jedním z nejrozšířenějších strašáků je rajčatová čerň.

Jak ji poznáte?

I když název poukazuje na černou barvu, nákaza se začíná projevovat žluto-zelenými skvrnami. Tento prvotní projev je viditelný na povrchu listů. Spodní strana je pokryta plísní. Ta vytváří velmi hustou sametovou strukturu. Právě v této části dochází k největším problémům. Spodní část listů je pro plíseň plodnicí, která ji pomáhá šířit se rychlé dál. Zcela zničí list, který zhnědne, ztratí vláhu a odumře. Ze spodní části rostliny se postupně dostane na celou.

Lze se plísně zbavit?

Vzhledem k tomu, že postup nákazy rajčat je velmi rychlý, důležitou roli hraje především prevence. Ta vám pomůže předcházet i jiným problémům a onemocněním, která by rajčata mohla čekat. Při nové výsadbě se ujistěte, že jste se s některým z onemocnění nesetkali v předcházející sezóně. V takovém případě byste museli důkladně vymýt nádoby na pěstování nebo vyměnit půdu, do které jste rostliny zasazovali. Vždy zalévejte ke kořenům, neroste, a pokud na listech ulpí voda, raději ji vysušte. V případě, že rajčata pěstujete ve skleníku, větrejte ho pravidelně, abyste předešli nadměrné vlhkosti.

Foto: Shutterstock

Originální lék

Navzdory tomu, že jste podnikli všechna opatření a rajčatová čerň se objevila, může vám pomoci postřik, který si vyrobíte doma. Bude vám k tomu stačit litr polotučného mléka, lžička jódu a asi 10 litrů odstáté, ideálně dešťové vody. Vše smíchejte a nalijte do postřikovače, nebo do lahvičky s rozprašovačem. Touto směsí postříkejte celé rostliny, soustřeďte se především na listy, ze kterých by měl postřik odkapávat.  Opakujte minimálně týden až deset dní.

Chemický postřik

Nejste-li fanoušky domácího řešení. Můžete využít i kupované chemické postřiky. Ty je možné použít i k prevenci. Ideální jsou k tomu především postřiky proti bramborové plísni na rajčatech. Ale pozor, nikdy nestříkejte chemický postřik na rajčata před jejich konzumací. Ještě větší úspěch vám také zajistí pěstování speciálních odrůd, které jsou proti plísni odolnější. Patří mezi ně především Bejbino F1, Torino  F1, Parto F1, Tipo F1 nebo Tornádo F1.

Foto: Shutterstock, zdroj: Maison et travaux

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments