Rakovina plic je strašák, který se dlouho tváří nenápadně. Jak poznat příznaky?

Rakovina plic je velmi nebezpečná, protože o sobě zpočátku vůbec nedává vědět, tváří se nenápadně a pacienti ve většině případů vůbec netuší, že se je tohle nádorové onemocnění rozhodlo potrápit, ba co víc – ohrozit je na životě. Není se proto čemu divit, že mnoho pacientů přichází k lékaři až ve chvíli, kdy je rakovina plic značně pokročilá.

Nemusíte si ničeho všimnout

Nejnebezpečnější na této nemoci je skutečnost, že vůbec nebolí. Plíce jsou pro naše tělo důležitým orgánem, který ale v případě, kdy je s ním něco špatně, nedá prakticky vůbec nic najevo. Může za to jen velmi malé množství nervových zakončení, které se v plicích nachází a které jsou příčinou toho, proč se rakovina plic na samotném začátku vůbec neprojevuje, nebolí, nedává o sobě vědět a nedoprovází ji žádné varovné příznaky. Objevit se může kašel, sípání nebo třeba hlen, který člověk vykašlává, což jsou ale věci, které většina z nás bere na lehkou váhu nebo je přisoudí nějakému nachlazení. Možná by ani vás v takovou chvíli nenapadlo, že to může být rakovina plic a ne obyčejná chřipka.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky rakoviny plic se mohou projevovat jako běžná nemoc, nad kterou kdekdo mávne rukou. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Neustupující kašel,
  • pocity dušnosti při zátěži,
  • bolesti nejasného původu,
  • vykašlávání hlenu,
  • opakované infekce,
  • vykašlávání krve,
  • únava.

Strašák, který má mnoho obětí

Rakovina plic je bezesporu nejnebezpečnější formou rakoviny, v důsledku které zemře ročně necelých 6000 lidí. Postihuje jak muže, tak i ženy a smutným faktem zůstává, že cca 85 % pacientů, u kterých se rakovina potvrdí, již kvůli pokročilému stavu nedosáhne úplného vyléčení, ale pouze prodloužení života. Mezi nejvíce náchylné a rizikové pacienty patří lidé mezi 65 – 70 rokem života.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.