Rakovina prostaty je druhým nejčastějším nádorem u mužů. Rozpoznání prvních příznaků je pro léčbu klíčové

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším smrtícím karcinomem u mužů. V rané fázi nepociťují muži žádné příznaky, později se vyskytnou potíže při močení. Úspěšnost léčby závisí na včasném odhalení karcinomu. Kdy se vydat k lékaři?

Příčiny vzniku rakoviny prostaty

Pohlavní žláza umístěná pod močovým měchýřem o velikosti vlašského ořechu bývá postižena nádorovým onemocněním už po padesátém roce života. Na pravidelné kontroly by se muži měli vydat po 70. roce života.

Bohužel není přesně známo, co je příčinou rakoviny prostaty. Uvádí se nerovnováha mužského pohlavního hormonu testosteronu. Zvýšené riziko mají starší muži (70 až 80 let) a muži holdující špatnému životnímu stylu. K rozmachu onemocnění přispívá kouření, alkohol, tučná strava.

Jak poznat rakovinu prostaty

Úspěšnost léčby komplikuje pozdní diagnostika nemoci. Zpočátku totiž nemoc probíhá zcela bez příznaků. Teprve jakmile dojde k prorůstání nádoru do okolní tkáně, objevují se potíže při močení a časté chození na toaletu. Močení je bolestivé. Přidává se i nechuť k jídlu, únava, úbytek na váze a sexuální dysfunkce.

V pokročilém stádiu nádor roste v pánevní oblasti a objevují se silné bolesti zad, kyčlí a dolních končetin.

Onemocnění se odhalí laboratorním rozborem na přítomnost prostatického antigenu PSA. Zároveň se provádí vyšetření pohmatem.

Metastázy u rakoviny prostaty

Nádorové onemocnění prostaty se přes pouzdro prostaty šíří poměrně pomalu. Pacienti mají zpravidla dobré vyhlídky na úspěch léčby. Metastáze nádoru se objevují spíše ojediněle. V počátečních fázích nemoci se nádor pouze sleduje. V případě rozšíření nádoru do močové trubice se doporučuje operace. Podle velikosti nádoru, typu nádoru a věku pacienta se přistupuje k ozařování.

Preventivní vyšetření u urologa by měli podstoupit muži po padesátém roce života. Především ti u jejichž otců a dědů byl karcinom prostaty diagnostikován.  

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk
Zdeněk
22 dní

Na prostatu je sirup z rakytníku. Měl jsem začínající rakovinu prostaty a bral jsem modré léky. Nevím jak se jmenují. Je to 5 let co piju sirup z rakytníku a mám klid. Každý rok chodím na prevenci na urologii. To není reklama. Návod jako se dělá sirup? Jako z jiného ovoce a zeleniny.

Míra
Míra
23 dní

Tak přátelé,jsem právě nyní týden po skončeném ozařování nádoru prostaty v Protonovém Centru v Nemocnici na Bulovce.Na kontroly jsem začal chodit od 59 let a nyní loni před rokem mi PSA už vylezlo na 7,2 v mých 70 letech.Po biobsii a potom histologii mi bylo sděleno,že mám nádor na prostatě a to dle stupnice jako agresivní.Nádor byl naštěstí zapouzdřen a tak mi byla v první řadě inplikována hormonální léčba,která předcházela již dříve zmiňovanému ozařování.Celková doba léčby i ze změnou zdravotní pojišťovny trvala 1 rok.Hlavně začít chodit pravidelně urologovi a včas zahájit případnou léčbu.

K. Smar
K. Smar
23 dní

A nenapsali to hlavní, že sexuální promiskuita je jedním ze spouštěcích mechanizmů a celkově časté výrony🤔

The Legend
The Legend
23 dní
Reply to  K. Smar

Ty seš taky výron tvl…

Fr_von_Dr
Fr_von_Dr
23 dní
Reply to  K. Smar

A sexuální abstinence taky!

Jon
Jon
23 dní
Reply to  K. Smar

to si trosku pletete, caste vyrony tomu naopak predchazeji

Dr.Oetker
Dr.Oetker
23 dní
Reply to  K. Smar

ty jsi výron, to není možný