Rakovina tlustého střeva se často schovává za příznaky běžných nemocí. Rozpoznejte ji, dokud je čas

Všímejte si tichých příznaků rakoviny tlustého střeva, které by vás na ni mohly upozornit. Kolorektální karcinom má po celém světě diagnostikováno stále více lidí.

Rektální krvácení je nejzřetelnějším příznakem rakoviny tlustého střeva, ale provázejí jej i jiné příznaky, které mohou být mnohem méně zřetelné. Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků, neváhejte a řekněte to svému lékaři.

Chudokrevnost neboli anémie

Diagnóza anémie může být prvním příznakem, že vnitřně krvácíte. To platí zejména pro ženy po menopauze. Lidé interně krvácejí i půl roku, než se ve stolici objeví krev. Pokud se vás vyskytnou známky chudokrevnosti, jako je únava, zblednutí kůže nebo závratě, vyhledejte lékaře. Mohou to být i příznaky rakoviny tlustého střeva.

Neschopnost popadnout dech

Dalším vedlejším účinkem pozvolného vnitřního krvácení je dušnost. Pokud krvácení není agresivní nebo nedojde ke zvracení krve, tělo vloží více plazmy do krve, aniž by vytvářelo více železa nebo červených krvinek. Tím zabrání ztrátě krve ve velkých objemech, ale sníží se schopnost krve přenášet kyslík, a projeví se dýchavičností.  

Nadýmání a křeče

Pokud se cokoli začne shromažďovat a blokovat v tlustém střevě, může dojít k nadýmání a křečím. Pokud příznaky žaludku přetrvávají, navštivte svého lékaře. Pokud pocítíte neustálé bolesti na pravé straně břicha, může to znamenat onemocnění, které se v pozdějších fázích rozšířilo i do jater.

Foto: Shutterstock

Urputná zácpa

U občasné zácpy se pravděpodobně není čeho bát, ale pokud je dlouhodobá, závažná a trvalá, může to být jeden z příznaků rakoviny tlustého střeva. Naznačuje nějakou překážku ve střevě a je třeba si střeva nechat zkontrolovat lékařem.

Hubená stolice a průjem

Věnujte pozornost i dalšímu příznaku rakoviny tlustého střeva. Pokud je váš tvar stolice trvale velmi úzký až hubený, i když byl dříve robustnější, mohlo by to ukazovat na omezení šířky tlustého střeva způsobené polypy. Také trvalý průjem může být jedním z příznaků rakoviny tlustého střeva.

Stolice má tmavou barvu

Krvácení z konečníku bývá červené. Tmavá a dehtová stolice je však také známkou toho, že je ve střevech pravděpodobně trochu krve. Může jít o vředy, ale i o jeden z příznaků rakoviny tlustého střeva. Neignorujte proto tyto příznaky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Cleveland Clinic

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments