Rakovinu jícnu si snadno spletete s pálením žáhy. Následky tohoto omylu jsou ale fatální

Pálení žáhy bývá spojeno se špatným životním stylem, který má v dnešní době většina z nás. Je třeba zjistit příčinu a netlumit jen příznaky. Vsaďte především na účinnou léčbu. Jak poznat rakovinu jícnu od pálení žáhy?

Nepříjemné pálení v hrudníku si někdy můžeme vyložit i jako infarkt. Jde totiž o jeden z nejčastějších projevů pálení žáhy neboli pyrózy. K pálení žáhy se často přidává pocit kyselosti v ústech, říhání a plynatost. Tzv. refluxní příznaky mohou také vést k rozvoji refluxní choroby jícnu, ale i rakoviny jícnu. Jako prevence pomáhá pravidelný pohyb, vyvážená strava a udržování správné váhy.

Příčiny pálení žáhy

Pokud se část kyselého obsahu žaludku dostává zpět do jícnu, tyto šťávy dráždí jeho stěny. Může jít o důsledek kouření, špatné stravovací návyky, nadměrná konzumace alkoholu, sladkých limonád a tučných jídel. Tyto pocity způsobuje i dlouhodobá práce v předklonu a nevhodný způsob zvedání těžkých břemen.  

Pozor na tlumení příznaků

Soda rozpuštěná ve vodě má krátkodobý efekt. Mléko vám sice uleví, vápník ale žaludek přiměje ke zvýšené produkci kyselin. Krátkodobou pomoc přinesou i volně prodejná antacida snižující kyselost žaludečního obsahu. Pokud příznaky přetrvávají, vracejí se, nebo máme potíže s polykáním, vyhledejte lékaře. Antacida zpomalují a snižují vstřebávání živin i jiných léků. Podávejte je s odstupem 2 hodiny.

Příznaky rakoviny jícnu

Rakovinový nádor na sebe dlouho neupozorňuje. Většina pacientů přijde k lékaři pozdě. Nádor se zvětšuje a začnou se objevovat příznaky, jako je únava, ztížené a bolestivé polykání zvané dysfagie, hubnutí, zažívací potíže, bolest na hrudi, pálení žáhy, kašel a chrapot. Nakonec nelze přijímat potravu, která se vrací zpět do ústní dutiny. Mění se i struktura stolice, je černá, páchne a je s příměsí krve.

Možnosti léčby rakoviny jícnu

Screening na rakovinu jícnu se jen tak neprovádí. Vyšetření jícnu se provádí endoskopem s kamerou zavedenou do jícnu. Odebere se tkáň a provádí, provádí se CT nebo endosonografie. Úspěch léčby rakoviny jícnu závisí na stádiu nemoci. Začíná chirurgickým odstraněním nádoru, chemoterapií nebo radioterapií. Pokud vyléčení není možné, ztížené polykání se ulehčuje vyztužením jícnu.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.