Autoimunitní nemoci rozloží organismus jeho vlastními nástroji. Naučte se tyto závažné choroby rozpoznat podle prvních signálů

Autoimunitní onemocnění je vlastně porucha, kdy imunitní systém napadá vlastní tělo, jeho části považuje za cizí a bojuje proti nim. V současné době podle odborníků existuje více než 80 typů těchto nemocí. Důležité je rozpoznat prvotní příznaky a snížit následky.

Jak funguje autoimunitní onemocnění

Imunitní systém není schopen rozpoznat a rozlišit, co je tělu vlastní. Vydedukuje, že k němu část těla nepatří a snaží se ji zničit. Je třeba si dát pozor na virová onemocnění, jako je chřipka a jiné, obzvláště máme-li genetickou predispozici. Jde o nevyléčitelná onemocnění a nemoc i doprovodné potíže se jen zpomalují a tlumí.

Nepodceňujte varovné signály

Onemocnět může kdokoli a v jakémkoliv věku. Poruchou trpí více ženy kvůli hormonálnímu cyklu. Diagnostika je obtížná, proto nepodceňujte varovné signály těla. Kortikoidy se tlumí zánět a v některých těžkých případech i biologická léčba.

Bolest hlavy a neschopnost se soustředit

Příznaky mohou být spojeny se stresem, s nedostatkem spánku, ale i s poruchou imunitního systému, jako je třeba lupus nebo anémie.

Porucha imunitního systému se projevuje také bolestí hlavy. / Foto: Freepik

Abnormální únava

Únava patří k nejčastějším příznakům téměř všech autoimunitních onemocnění. Běžné a jednoduché činnosti jsou vysoce únavné a nepomáhá ani kvalitní spánek.

Bolest a slabost svalů

Oslabené a bolestivé svaly ztěžují i běžnou chůzi po schodech nebo nošení těžších nákupů. Pokud příznaky přetrvávají, může jít o autoimunitní hepatitidu, psoriázu, revmatoidní artritidu i Hashimotovy choroby – chronický zánět štítné žlázy.

Trávicí potíže

Křeče v žaludku, nadýmání, plynatost, průjem a zácpa mohou souviset s onemocněními, jako je celiakie, ulcerózní kolitida a porucha štítné žlázy.

Dlouhodobější problémy s trávením nikdy nevěští nic dobrého. Autoimunitní choroby se tak projevují poměrně často.

Změna hmotnosti

Někdy štítná žláza řídící metabolické procesy v těle produkuje mnoho nebo málo hormonu, což vede k náhlému nárůstu nebo úbytku tělesné hmotnosti.

Kožní potíže

Pokud kožní příznaky nezmizí po standardních lécích, vzniká často akné, psoriáza, dermatitida, ekzém, hemolytické anémie, sklerodermie nebo lupus.

Vypadávání vlasů

Imunitní systém útočí na vlasové folikuly, objeví se zánět pokožky hlavy a vypadávají vlasy. Proces může zasáhnout i další ochlupení na těle.

Náhlé padání vlasů obvykle signalizuje zdravotní problém. / Foto: Shutterstock

Necitlivost a brnění končetin

Pokud se příznaky vyskytují pravidelně, s dalšími symptomy může necitlivost a brnění končetin představovat vážnější problémy.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.