Rakovinu ledvin odhalí znamení při jídle. Tímto způsobem ji spolehlivě poznáte

Asi není člověka, který by se neobával rakoviny. Zejména v případě, kdy zasáhne tak důležité orgány, jako jsou například ledviny. V nich se totiž může šířit poměrně nepozorovaně, jelikož dlouho nebolí. To ale neznamená, že není možné rakovinu ledvin poznat z jiných znamení. Ba právě naopak, je to nutné, pokud chcete nemoc zachytit včas, což významně zvyšuje šance na vyléčení.

Příznaky u rakoviny ledvin jsou často nenápadné a lidé mají tendenci je ignorovat, případně přikládat málo závažným příčinám, mezi něž patří různé záněty močových cest nebo stres,” říká pro server Express onkoložka Natalie Charnley. Ta také vyjmenovala pět signálů, podle nichž rozpoznat ranou rakovinu ledvin.

Krev v moči

Pakliže zaznamenáte, že se ve vaší moči vyskytuje krev, potom byste měli vážně uvažovat o tom, zda náhodou netrpíte rakovinou ledvin nebo močového měchýře. Jde totiž o jeden z nejčastějších příznaků. Měli byste se nechat vyšetřit, jakkoliv mohou být důvodem třeba i nejrůznější infekce.

Bolest zad

Ačkoliv ledviny příliš nebolí, rakovina se může určitou bolestí projevit. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti mezi boky a žebry a to na jedné ze stran. Lidé mnohdy tento příznak mylně přikládají bolesti zad způsobené nějakou námahou, protože mají dojem, že ledviny bolí jinak. Nejde o to, že by bolest měla být velká. Zpozorněte spíše tehdy, když delší dobu nemizí.

Foto: Shutterstock

Krevní obraz

Někdy dojde k zachycení rakoviny ledvin náhodou, a to na základě laboratorního vyšetření krve. Z něj může pozorný lékař vyčíst určité abnormality, které ukazují na toto onemocnění. Jedná se zejména o chudokrevnost, kdy máte nízký počet červených krvinek. Paradoxně se ale může projevit i opačně, tedy přebytkem červených krvinek. Právě ledviny totiž jejich tvorbu regulují.

Neustálá únava

Není nic výjimečného na tom, když tu a tam pocítíte únavu. Takovou lze ale obvykle zahnat tím, že si odpočinete nebo se prospíte. Pakliže ale únava ani poté neustupuje a trvá delší dobu, je na místě se ptát, co ji způsobuje. Může jít o rakovinu ledvin. Mezi doplňkové projevy patří problémy se soustředěním nebo nezájem o okolní dění.

Minimální chuť k jídlu

Tato změna je často velký varovným signálem u lidí, kteří mají obvykle velkou chuť k jídlu. Najednou o ni ale zničehonic přijdou a jídlo už je netěší, takže ho spíše odmítají. Ztratíte chuť a v důsledku toho omezujete porce a začínáte hubnout. I to je jeden z příznaků rakoviny ledvin.

Foto: Shutterstock, zdroje: Cancer.org, WebMD

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments