Někteří ekonomové by výchovné k důchodu zase nejraději zrušili

Sotva si důchodci užili velkého lednového navýšení důchodů, už je ve hře jejich možné snížení. To by bylo přitom bezprecedentní situací, protože dosud důchody prakticky pouze rostly. V posledních letech tolik, že to řada ekonomů považuje za neudržitelné.

Kasírují i nesprávní

Právě v tom je ten problém. Není vyloučeno, že stát už začal vydávat za důchody takovou sumu prostředků, že si to jednoduše nebude moci dlouhodobě dovolit. Nenašel totiž adekvátní zdroj příjmů, který by nárůst výdajů na penze kompenzoval.

Na tuto skutečnost upozornila ve svém podrobném materiálu Národní ekonomická rada vláda. Té vadí zejména skutečnost, že bylo počátkem tohoto roku zavedeno takzvané výchovné. V rámci něj dostane každá žena, ve výjimečných případech i muž, částku ve výši 500 korun za každé vychované dítě.

Za celým výchovným není vůbec špatný záměr. Vychází se z toho, že ženy se musely část svého produktivního života starat o děti a v této době nemohly pracovat nebo jen omezeně, a teď na to doplácejí znovu, když mají nižší důchod než muži. Právě výchovné mělo celou záležitost narovnat.

Foto: Shutterstock

Chudnutí pro všechny

Bohužel jde ale o skutečně masivní výdaj, protože tímto způsobem vzrostl důchod takřka každé ženě, a to poměrně výrazně. NERV také upozorňuje na řadu nedomyšleností systému, kdy výchovné kasírují třeba i vdovci, kteří dítě primárně nevychovávali.

Dalším velkým problémem je skutečnost, že výchovné přišlo v ten asi nejméně vhodný okamžik. Důchody už tak rostou výrazným tempem, a to i díky mimořádným valorizacím. Stát se přitom zadlužuje v největší míře za svou historii, aby vůbec měl na výdaje.

Není tedy divu, že ekonomové doporučují zrušení výchovného. Zapadá to do celkového obrazu, kdy mnozí žádají, aby se právě i důchodci podíleli na chudnutí Česka. Dosud jim totiž veškeré inflační cenové nárůsty byly kompenzovány, zatímco ostatním nikoliv.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
36 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Paula Stuchlíková
Paula Stuchlíková
1 rok

Když chudnout, tak všichni. A ne brát těm, co celý život dřeli. I když se důchdcům přidá, tak na druhé straně se jim to při těch cenách sebere. Ale co by se ti nahoře starali, však oni si přidavají po tisících, a nikdo to nekomentuje. To se stále ve vládě, tisku i médii řeší důchodci. Ti, kteří se nemohou bránit. Stále proti důchodcům štvou, k tomu i mládež. Jednou budou v důchodě i oni. Kdy už se my, důchodci dočkáme klidného a spokojeného života.

Lenka Týlová
Lenka Týlová
1 rok

Je to hnus, sami se napakujou a nám by chtěli vzít, tak to můžeme jít rovnou skočit z mostu, zaplatíme nájem, 2000 Kč za léky a můžeme vybírat popelnice, takhle se zítra nedá