Někteří ekonomové by výchovné k důchodu zase nejraději zrušili

Sotva si důchodci užili velkého lednového navýšení důchodů, už je ve hře jejich možné snížení. To by bylo přitom bezprecedentní situací, protože dosud důchody prakticky pouze rostly. V posledních letech tolik, že to řada ekonomů považuje za neudržitelné.

Kasírují i nesprávní

Právě v tom je ten problém. Není vyloučeno, že stát už začal vydávat za důchody takovou sumu prostředků, že si to jednoduše nebude moci dlouhodobě dovolit. Nenašel totiž adekvátní zdroj příjmů, který by nárůst výdajů na penze kompenzoval.

Na tuto skutečnost upozornila ve svém podrobném materiálu Národní ekonomická rada vláda. Té vadí zejména skutečnost, že bylo počátkem tohoto roku zavedeno takzvané výchovné. V rámci něj dostane každá žena, ve výjimečných případech i muž, částku ve výši 500 korun za každé vychované dítě.

Za celým výchovným není vůbec špatný záměr. Vychází se z toho, že ženy se musely část svého produktivního života starat o děti a v této době nemohly pracovat nebo jen omezeně, a teď na to doplácejí znovu, když mají nižší důchod než muži. Právě výchovné mělo celou záležitost narovnat.

Foto: Shutterstock

Chudnutí pro všechny

Bohužel jde ale o skutečně masivní výdaj, protože tímto způsobem vzrostl důchod takřka každé ženě, a to poměrně výrazně. NERV také upozorňuje na řadu nedomyšleností systému, kdy výchovné kasírují třeba i vdovci, kteří dítě primárně nevychovávali.

Dalším velkým problémem je skutečnost, že výchovné přišlo v ten asi nejméně vhodný okamžik. Důchody už tak rostou výrazným tempem, a to i díky mimořádným valorizacím. Stát se přitom zadlužuje v největší míře za svou historii, aby vůbec měl na výdaje.

Není tedy divu, že ekonomové doporučují zrušení výchovného. Zapadá to do celkového obrazu, kdy mnozí žádají, aby se právě i důchodci podíleli na chudnutí Česka. Dosud jim totiž veškeré inflační cenové nárůsty byly kompenzovány, zatímco ostatním nikoliv.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
36 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Paula Stuchlíková
Paula Stuchlíková
8 dní

Když chudnout, tak všichni. A ne brát těm, co celý život dřeli. I když se důchdcům přidá, tak na druhé straně se jim to při těch cenách sebere. Ale co by se ti nahoře starali, však oni si přidavají po tisících, a nikdo to nekomentuje. To se stále ve vládě, tisku i médii řeší důchodci. Ti, kteří se nemohou bránit. Stále proti důchodcům štvou, k tomu i mládež. Jednou budou v důchodě i oni. Kdy už se my, důchodci dočkáme klidného a spokojeného života.

Lenka Týlová
Lenka Týlová
9 dní

Je to hnus, sami se napakujou a nám by chtěli vzít, tak to můžeme jít rovnou skočit z mostu, zaplatíme nájem, 2000 Kč za léky a můžeme vybírat popelnice, takhle se zítra nedá

ambrajk
ambrajk
11 dní

Důchod se přidával všem bez rozdílu. Ať už bral 80 000-Kč důchodu nebo 10 000,-Kč, vždy se přidávalo procentuelně. Ti co měli malý důchod měli málo, ti co měli velký,zase přidali více peněz. Nemělo to být ale opačně? Měla by se sestavit horní hranice důchodu, a těm by se už nepřidávalo.

David
David
11 dní

Až nebude na dávky tak můžou mluvit něco o duchodet zmetci

Lenka
Lenka
11 dní

To je sranda, nejdříve dají pak seberou… hlavně že si stále sobě přidají neb na své prachy si stáhnout

Böhm Vladimír
Böhm Vladimír
11 dní

Ať. Přestanou cpat miliardy korun na fašistickou Ukrajinu a nemusí nám snižovat duchody

Tichy
Tichy
12 dní

Ekonomové tvrdí,že naše ekonomika patří k nejlépe rozvinutým v Evrope.Pritom máme nižší důchody než zadlužené Recko,Itálie.Nasi poslanci,senátoři,soudci,mistři atd.si v tichosti od 1.1.2023pridali na zaklade době schváleného zákona.A ptám se,oni se nemusí uskromnit?Copak oni jsou nadlidi? Když mluví do médií,tak si říkám co jsme to zvolili za VOLY!

Jana
Jana
12 dní

Tak sami si přidávají tisíce a nám, kteří jsme celý život dřeli a živili je z našich daní ani tu pětistovku nepřejí 🤮

Štěpán
Štěpán
12 dní

Pak je ještě nutnost nová daň z hodnoty nemovitosti, dražší energie, zákaz normálních aut a vnoučata poslat do války, protože elity potřebují zdroje. Zdarma vakcíny a euthanazii.

Jiří
Jiří
12 dní

Předčasné volby. Senát zrušit, polovinu poslanců propustit. Politické neziskovky zrušit a konečně přestat podporovat sociální parazity!! 😠

Paula Stuchlíková
Paula Stuchlíková
8 dní
Reply to  Jiří

To by bylo 100% správné a hned by bylo peněz až, až.