Najednou mi snížili plat o 5000 korun. Tuhle krutou věc teď Čechům dělají. Doběhne to i vás?

Asi nikoho nepřekvapí, že si lidé v dnešní době ve větší míře říkají o navýšení platu. Vysvětlení je jednoduché. Jejich životní náklady totiž velmi rychle rostou, protože zejména v minulém roce vystřelily ceny doslova všeho, a to takovým tempem, že jsme si to do té doby nedokázali představit.

Tohle může potkat i vás

Loni inflace přesahovala patnáct procent a letos na tom budeme jen o něco málo lépe, a to ještě kdoví jestli. Kdo si v takové situaci neřekne o navýšení své mzdy, bude jednoduše hodně tratit. Jistě, nikomu zaměstnavatel nepřidá asi tolik peněz, aby to inflaci dorovnalo. Ale aspoň její část se takto dá pokrýt.

Při žádosti o zvýšení platu vás ale může čekat nemilé překvapení. “Se svým šéfem jsem otevřela otázku, zda by mi mohl navýšit plat. Už pět let mám pořád stejně a teď vše opravdu citelně zdražilo. To byly mé argumenty. Dosud jsem pobírala 35 tisíc korun měsíčně a žádala jsem o 5 tisíc více,” říká paní Helena z Brna.

Celá záležitost ale nedopadla vůbec dobře. “Šéf této příležitosti naopak využil a oznámil mi, že společnosti se nedaří dobře, přichází o zakázky, a tak mi musí mzdu naopak snížit. Případně že prý mohu podat výpověď. To bych ale nedostala vůbec žádné odstupné,” líčí své trampoty paní Helena, které to v první moment připadalo neuvěřitelné.

Foto: Shutterstock

Nepříjemný nešvar

Když se se svou situací ale seznámila blíže, zjistila, že něco takového je skutečně možné. “Do té doby jsem si myslela, že mzdu mi nikdo už snížit nemůže, ale tak tomu není. V mém případě jsou totiž peníze stanoveny platovým výměrem a v takovém případě to může zaměstnavatel jednostranně změnit.

Taková je bohužel realita, kterou si mnoho lidí vůbec neuvědomuje. Pokud nemáte mzdu zakotvenou přímo v pracovní smlouvě, může vám ji zaměstnavatel snadno změnit. Zatímco v případě smlouvy byste museli souhlasit s její změnou, pokud je stanovena jen platovým výměrem, může to udělat sám.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments