Český výrobce masa jednal s Kauflandem. Dostal košem. Prý si to raději přivezou z Ameriky

Podpora českých zemědělců je v současné době velkým tématem. Obchodní řetězce se těmito slovy v minulosti rády oháněly, jenže v posledních letech jsou obchody se zemědělci doslova na kordy. Vyčítají si kde co, ať už od diktování cen až právě po to, že obchodníci si raději než z Česka potraviny dovezou ze všech koutů světa.

Na co české maso

Řešili jsme to nedávno zejména v souvislosti se zeleninou, kdy se ukázalo, že některé řetězce si raději dovezou cibuli z Nového Zélandu, namísto toho, aby si koupili místní, které je spousta. Zemědělci si stěžovali také na to, jak jim ve skladech hnijí jablka, které řetězce nechtějí. Koupí si je totiž jinde o pár korun levněji.

Teď server PrahaIn upozornil na další podobný nešvar. Jeden z tuzemských chovatelů skotu se vydal do Kauflandu jednat o tom, zda by náhodou jeho prodejny nechtěly odebírat hovězí maso od něj. Navštívil za tímto účelem hned tři pobočky, ale všude mu řekli, že nemají zájem. Že si to raději dovezou z Jižní Ameriky a že o všem rozhodují Němci.

Zástupce Kauflandu potom na dotaz reagoval obecně tím, že dotyčný měl oslovit oddělení nákupu a nikoliv přímo prodejny. V normálním světě by mu to ale právě manažerem prodejny bylo sděleno a nedostal by jistě informaci, že je to stejně beznadějné.

Foto: Shutterstock

Je to úplně běžné

Na druhou stranu je pravdou, že Kaufland třeba ve svém letáku řadu masných výrobků deklaruje s českým původem. Něco tedy od českých zemědělců odebírá.

Podle Agrární komory je však pravda spíše na straně chovatele, protože podobné případy se prý neustále opakují. Je prý skutečně velkým probléme, že obchodní řetězce dovážejí běžné potraviny ze zahraničí. Tam je kupují za velmi nízké, protože předotované ceny, kterým místní zemědělci prostě nejsou schopni konkurovat.

To potom křiví celý trh. Pokud český zemědělec přeci jen chce prodat alespoň něco, musí cenu snížit na úroveň předotovaných zahraničních cen a dostává se často do minusu. To pak vede pouze k likvidaci menších a středních zemědělců, kteří nemají náležité páky.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments