Rektor Univerzity Karlovy vyzývá vládu: Zastavte to, jinak zdevastujete zemi

Loading...

Jeden z předních českých akademiků, lékař a biochemik Tomáš Zima, jenž aktuálně působí jako rektor Univerzity Karlovy, vyzval vládu k rychlému a efektivnímu konání. Jedině tak bude možné zabránit katastrofě, která se na nás valí.

Profesor Tomáš Zima se ani tak neobává dopadů samotného koronaviru jako toho, co s naší společností provedou opatření, kterými do boje proti jeho šíření vláda vytáhla.

Trvání vládních opatření způsobí obrovský propad

Mám velké obavy z devastačních dopadů, kterými pokračující restrikce tvrdě a na dlouhou dobu zasáhnou každého občana, naši zemi a celou společnost. Hrozí způsobit obrovskou vlnu nezaměstnanosti, sociálního zmaru a existenčních problémů pro statisíce lidí. Problémů, jejichž důsledky budeme řešit desetiletí,” uvádí Zima svůj dopis politikům.

Čtěte také: Lidské tělo si nemusí umět vytvořit imunitu proti koronaviru, obávají se vědci

Podle rektora UK už je před námi jen velmi malé časové okno, kdy ještě můžeme zatáhnout za záchrannou brzdu a pokusit se Českou republiku ochránit před pádem do hluboké ekonomické propasti. Ta by totiž byla naplněním smutných prognóz a vedla by k drastickému úpadku všech oblastí našeho života, a to na dlouhé roky dopředu.

Je nezbytně nutné okamžitě a zásadně přehodnotit přijatá opatření státu, jejich další trvání, přiměřenost, efektivitu a především plošnost uplatňování. Vidím pro to několik důvodů, založených na faktech, datech a číslech, a nikoliv na emocích.

Tomáš Zima je přesvědčen, že si Česká republika včasným zásahem vytvořila dobrou pozici pro to, aby se mohla poměrně rychle vrátit k běžnému životu. To by předpokládalo postupné promoření populace koronavirem, jak o něm mluvil už hlavní epidemiolog Roman Prymula. Jenže premiér Andrej Babiš podobné úvahy zatím odmítá.

Čtěte také: Švédsko se koronaviru nebojí. Vše zůstává otevřené a počet případů roste stejně jako jinde

Špatně vnímané statistiky

Rektor Univerzity Karlovy je přesvědčen o tom, že se na koronavirové statistiky nedíváme správným úhlem pohledu. Jednoduše stále stojíme příliš blízko krizi, abychom je dokázali s chladnou hlavou zhodnotit. “Koronavirům je připisováno na celém světě značný počet úmrtí. Řada parametrů je však vypočítána nestandardně, velký počet zemřelých neumírá výhradně v přímém důsledku koronavirové infekce, ale v souvislosti s řadou závažných onemocnění či vážně oslabené imunity. Celková letalita infekce Covid-19 bude po zhodnocení celého průběhu vypadat jinak, než je dnes prezentováno.

Zima také upozorňuje na zajímavou skutečnost, kdy průběh nemoci Covid-19 není v České republice ani okolních zemích tak závažný jako třeba na jihu Evropy. Objasnění tohoto stavu nechává na odbornících, ale stále častěji se mluví o tom, že postkomunistické země získaly značnou imunitní výhodu prováděním plošné kalmetizace, tedy očkování proti tuberkulóze. Tato sto let stará vakcína podle všeho posiluje reakci imunitního systému i na jiné patogeny.

Podle profesora Zimy tak samotný koronavirus přestává být v našich podmínkách zásadní hrozbou. Tou se naopak stal dramatický propad hospodářství. Ten se projeví především v nevídané míře nezaměstnanosti a dost možná dalších důsledcích, které dnes nedokážeme dohlédnout.

Čtěte také: Česká firma nabízí lék na koronavirus. Ministerstvo zdravotnictví ho odmítlo

Kromě dílčích opatření na pomoc živnostníkům, firmám a zaměstnancům tak Tomáš Zima vyzývá k co nejrychlejšímu uvolňování karanténních opatření. Do konce dubna podle něj musí zmizet většina omezení s výjimkou hromadných akcí. Spolu s tím je ale nutné zajistit dostatečné testovací kapacity, aby bylo možné zjišťovat promořenost populace.

Foto: tomaszima.cz

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

400
Komentujte

avatar
205 Komentářová vlákna
195 Odpovědi ve vlákně
9 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
303 Autoři komentářů
fandaseverfranceskoDanaLukášMEDUZA Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
aaa
Host
aaa

Pan je snad ekonom? A na lidech oslabenych a starych s jinymi problemy podle nej asi nezalezi.

Bobeš
Host
Bobeš

Tento lektor má snad má snad jediný rozum,než celá vláda.

Julie
Host

To co nám doporučuje rektor UK mi připadá jako snadná cesta do pekel, ale ta správná je trnitější a víc věřím názorům neurovědce pana Šerého
https://www.info.cz/cesko/sery-promorenim-populace-bychom-si-vyrabeli-invalidy-virus-napada-i-bunky-v-mozku-44761.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

EdaS
Host
EdaS

dalsi kecy v kleci. kazdou chvili nekdo rika, ze se musi udelat to ci ono. ale malokdy se doda JAK a KDO to udela.

ZdeněkB
Host
ZdeněkB

Připravují nás na to, že chtějí naši populaci promořit a zároveň tvrdí, že je nutné ochránit staré lidi. Nějaký český odborník, se nedávno vyjádřil v tom smyslu, že aby si naše společnost vytvořila kolektivní imunitu, muselo by se promořit 60-70 % obyvatelstva. To mě zaujalo a tak jsem se pro zajímavost podíval, kolik procent z celkového počtu obyvatelstva dělá ta nejrizikovější skupina od 60 let. Zjistil jsem, že je tady zhruba 21-22% lidí starších 65 let. Od 60 let to bude odhaduji minimálně 25%. To znamená, že řečí čísel, tak jak se nám to snaží předkládat, by se muselo promořit… Číst vice »

Michal
Host

Prvni se bude promorovat stado ANO 🙂

Monna
Host
Monna

Já tu Vaší statistiku doplním, Protože není možno promořit 60-70% obyvatel, neboť neriziková skupina tvoří pouze cca 20% obyvatel. K VAšim 21-22% osob starších 65 let, je potřeba přičíst 40% obyvatel ve věku 25-65 let, kteří trpí hypertenzí, to už máme 61-62% a pak připočtěme kardiaky, diabetiky, astmatiky, onkologické pacienty a další chronicky nemocné a jsme na 80%. Stále není dostatek informací o tomto viru, tak že úvaha o promoření obyvatel je zcela zcestná. Podívejme se na Británii, tam razili tézi o promořování a jak dopadli? Nakonec začali honem zavádět stejná opatření jako zde. I s těmi získanými protilátkami je… Číst vice »

Drahomír Jandl
Host

Zima a jaké by byli tvoje představy a šli by vůbec uskutečnit.Když jsi takový chytrák proč už jsi nezachránil svět.

Broňa
Host
Broňa

I kdyby Vám chtěl Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA na Váš dotaz odpovědět, bylo by to ztrátou času nejen pro pana profesora, ale zejména pro Vás, soudě podle Vašich vyjadřovacích schopností jsme skončil u dilematu, zda měkké nebo tvrdé…

Teodor
Host
Teodor

Klasický případ šplhu u p.prof.V kterém semestru se nacházíte?

jirka
Host
jirka

Co chcete uvolňovat fabriky ? Vy jste naivní když jste je prodali .Dnes stojí u nás ve městě 80% fabrik Německých v Česku a budou stát do té doby než se rozjede Německo , jsou to jejich fabriky co jste vy prodali. I kdyby mohli lidi dělat tak stejně nemůžou Němci nechtějí . Cesta do ciziny i kdyby Češi chtěli tak Německo ani Rakousko vás nepustí . Vylezte z té vaši bubliny a jestli tohle učíte děti tak to je něco jenom lži.

Michal
Host

Prro mene bystre – idioty, v pripade zmrazeni prumyslu, dojdou penize na vyplaceni duchodu …za priblizne 8 mesicu. Nemci maji umoznit praci i nyni ale za prisnych podminek, termin je predpokladan konec kvetna. http://www.deutschland.de/de/arbeiten-in-deutschland

klokoci
Host
klokoci

omyl, nechtějí dělat zaměstnanci.

Franta Flinta
Host
Franta Flinta

To oni chcou. Čím huř lidem tí lip pro Babiše a jeho pohunky. To jsou ti co si honosně říkají vláda ČR.

Slávek Guman
Host
Slávek Guman

Už i na Univerzitě pracují motyky (vemena)???

Lubomír
Host

souhlasím s názorem pana rektora