Remdesivir je předražené pozlátko. Starý lék za pár korun vyléčí koronavirus spolehlivěji, říká český epidemiolog

Ve světe se hlasitě hovoří o remdesiviru a dalších nadějných lécích, které mohou pomoct s léčbou koronaviru. Přestože jsou však tyto léky velmi drahé a jedna dávka stojí tisíce korun, nemají prokázanou univerzální účinnost. Podle českého imunologa a epidemiologa Jiřího Berana, který vede Centrum očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové, jsou však dávno na trhu léky, které jsou na léčbu nemoci Covid-19 mnohem účinnější. Jen se jimi nikdo příliš nezaobírá, protože na ně nemůže mít exkluzivní práva a tím pádem na nich vystavět byznysovou mašinerii.

Desítky let starý lék vyzkoušel na sobě i seniorech

Sám Jiří Beran vyzkoušel padesát let starý lék Isoprinosine. On i jeho syn se nakazili koronavirem a s pomocí tohoto léku se úspěšně, bez větších problémů, také vyléčili. Beran s pozitivními výsledky léčby, kterou pochopitelně nelze považovat za vypovídající studii, seznámil odbornou veřejnost.

Žiji v zahraničí a několik let ten lék vozím s sebou proto, že ho používám na případnou horečku dengue. Onemocněl jsem koronavirem a užíval jsem to tři dny,” uvedl Jiří Beran pro idnes.cz.

Na jeho doporučení potom lék svým pacientům předepisovali také další lékaři. Velmi zajímavý je případ podání léku dvaceti nakaženým seniorům z domova důchodců v Litovli na Olomoucku. Vzhledem k věku a různým přidruženým chorobám šlo o velmi rizikové pacienty. Ostatně, v jiných domovech pro seniory se ukázalo, jak smrtící koronavirus dokáže být. “Ti lidé byli ve věku 87 až 94 let. Byli to tedy lidé polymorbidní. Dalo se počítat s tím, že zemřou,” nezastírá nezáviděníhodnou výchozí situaci Jiří Beran. Podle něj totiž ve věkové kohortě 85 plus umírá každý třetí člověk. “Ale všichni se do domova důchodců vrátili živí a zdraví.” Podle Berana je velkou výhodou Isoprinosinu především fakt, že zabírá na každou respirační virovou infekci. A těžké případy nemocných s Covid-19 jsou spojeny právě se zasaženými plícemi.

Studie o účinnosti léku zřejmě nikdy nevznikne

Přínos Isoprinosinu nezpochybňuje ani epidemiolog Roman Prymula. “Určitě patří do škály látek, které jsou použitelné. Z logiky věci by mohl být účinný,” uvedl Prymula pro deník Blesk. Nedomnívá se však, že by měl být používán pro lehké případy, ale spíše pro vážné stavy a pro dospělé pacienty.

Problém Isoprinosinu podle Jiřího Berana spočívá paradoxně v tom, že je až příliš dostupný. Vyrábí ho totiž kolem čtyřiceti firem po celém světě a nikdo na něj nemá exkluzivní licenci, kterou by mohl zpeněžit. A právě proto dle Berana nikdy nevznikne studie, která by ukázala, že na Covid-19 skutečně zabírá. Takovou studii by musela financovat například nějaká vláda nebo nezávislá instituce. To se však vzhledem k ekonomické a časové náročnosti zřejmě nestane. V roce 2017 nicméně skupina vědců v rámci menší studie potvrdila, že Isoprinosine na respirační choroby účinkuje už do devadesáti minut od požití a do pátého dne zvedne aktivitu pro vyléčení důležitých buněk na dvojnásobek.

Jiří Beran si nebral příliš servítky se známým lékem remdesivir, na který jsou jinak Češi velmi hrdí, protože za jeho vývojem stojí český vědec Tomáš Cihlář. Jenže společnost Gilead, která na něj má práva, se rozhodla na něm řádně vydělat. Pětidenní léčbu tak nacenila na přibližně 55 tisíc korun. “Remdesivir je pozlátko. Ten nemá prokázané, že vás ochrání před smrtí. Existuje ale dexametazon, který vám zajistí o třetinu vyšší šanci, že nezemřete. Ten ale vyrábí kdokoliv za pár stovek,” upozornil Beran na alternativu v podobě levného kortikoidu a také na skutečnost, že v případě remdesiviru se účinnost podařila potvrdit jen v některých případech.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
50 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Salaino
2 měsíců

Není účel lidí vyléčit ale léčit.

Dalnobojcik
Dalnobojcik
2 měsíců

Dnes už půl světa trpí na covit unaveným mozkem z lhaní o jeho škodlivosti.

HRD
HRD
2 měsíců
Reply to  Dalnobojcik

A vy už mozek ani nemáte. Z toho lhaní o tom jak covid neškodí a vlastně ani neexistuje

Michal Wagner
Michal Wagner
2 měsíců
Reply to  HRD

tak co čekáte, někteří lidi dneska nevěří, že je Země kulatá … pak se divte, že nevěří CO2, nebo COVID-19

Lenka
Lenka
2 měsíců

Farmaceutický průmysl je banda největších podvodníků,kteří těží z lidského neštěstí.

Boženka
2 měsíců
Reply to  Lenka

souhlas-vždycky je na prvním místě zisk a poté až zdraví pacienta. Lékařství už není to co bývalo, opravdu tam jde především o tvrdý byznys. A nedej bože, aby pacient diskutoval o vhodné léčbě s ošetřujícím lékařem.

Zdeněk
Zdeněk
2 měsíců
Reply to  Boženka

Kapitalismus bez pozlátka.

ken
ken
2 měsíců

Že mě to ani nepřekvapuje.Amerika vždycky byla a je klondike a to se nikdy nezmění.Skoro ve všem co dělá se zaměřuje na finance!Klidně do vás napumpujou 10 balení kapaček s tím aby to vypadalo jako efektivně ale výsledek je velký prd a ořech a maximálně je v rem.des.viru nějaký to složení vitamínů a pak velká dávka céčka.
No hlavně ,že to stálo kupu lidí majlant a že se z toho prohly pojišťovny.

petr
petr
2 měsíců

Pochopte jednu věc : Tady nejde o zdraví a životy lidí , ale o obrovský byznys , aby bohatí byly ještě bohatší .

Jan
Jan
2 měsíců
Reply to  petr

My to chápeme.

Joe
Joe
2 měsíců
Enigma
Enigma
2 měsíců
Reply to  Joe

Dobře, že jste to našel, média by o tom nikdy neřekla. Zkrátka média mají rozkazem udržovat paniku a dohnat lidi k tomu, aby se nechali naočkovat tou narychlo schválenou vakcínou či aby se mohlo kurýrovat tím drahým experimentálním lékem.

Pepan
Pepan
2 měsíců

No nezlobte se proč bychom léčili lidi lékem o kterém je známo že je naprosto v pořádku ale za pakatel, když můžeme koupit nezaručený lék s kterým můžeme regulérně povraždit lidi a přitom vydělat miliardy. Žijeme přece v kapitalizmu a ne v totalitě.

Ludmila
Ludmila
2 měsíců
Reply to  Pepan

Totalita už je tu dávno.

Enigma
Enigma
2 měsíců

Pokud je ten koronavirus fakt tak zlý, jak prezentují třeba němečtí patologové na Novinkách (https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/nakazeni-umiraji-na-koronavirus-ne-s-koronavirem-tvrdi-nemecti-patologove-40334370), pak by bylo záhodno vzít ten zmíněný půl století starý lék na milost a nasazovat jej, když je to záhodno. Jinak to vypadá tak, že farmaceutickým firmám jde především o zisky, zdraví jde mimo ně.

Jaroslav
Jaroslav
2 měsíců
Reply to  Enigma

No samozřejmě že o peníze jde vždy až na prvním místě

fikuscz
fikuscz
2 měsíců
Reply to  Enigma

Blik!

axim111
axim111
2 měsíců
Reply to  Enigma

ano je to tak…ten lék je funkčí…snad jen zvyšuje hladinu kyseliny močové…a klidně působí i na opar. Dr.MP.

viola
viola
2 měsíců

Hezky vecer ,co se tyka corona.tak uz bylo napsano moc clanku a v kazdem byla rada,jaky lek zabira nejvice nevim jaky ,ale vim,ze asi 30 let v malem mnozstvi jim zazvor s citronem a medem ,jako lek proti nachlazeni ,ci angine a pomaha to velmi ,jinak obycejny aspirin take pomuze ,ale bacha zazvor neni pro kazdeho ,to si musite zjistit sami ,jestli ho muzete vim ,ze pro tehotne urcite neni a kdo ma prasky na redeni krve ,nebo naopak

Michaela
Michaela
2 měsíců
Reply to  viola

Violko představte si, že se vyrábí lízátka I tabletky s obsahem zázvoru určené přímo pro těhotné 🙂

Karl
Karl
2 měsíců
Reply to  viola

Každému pomáhá něco jiného. Kdyby ten váš zázvor+citron byl tzv. všelék, máte Nobelovku nebo svatořečení ! Tak snadné to (bohužel) ale není …

Crawall
Crawall
2 měsíců
Reply to  viola

Pozor na kombinaci zázvoru s citronem, mícháte teplou věc se studenou, tím pádem se účinky neutralizují. Pokud zázvor, tak určitě bez citronu. Navíc, pozor, zázvor je do určité míry i návykový, pak ztrácí účinky. Jinak určitě zázvor doporučuji, protože je to přírodní věc a hodně účinná na spoustu neduhů.

F.Kytnar
F.Kytnar
2 měsíců

Proč kupovat laciné léky, když můžeme kupovat ty drahé. To by demokrati nic nevydělali, a zaplatí to hloupí hřbeti.

Fanda Záděra
Fanda Záděra
2 měsíců
Reply to  F.Kytnar

Je to tak…