Remdesivir je předražené pozlátko. Starý lék za pár korun vyléčí koronavirus spolehlivěji, říká český epidemiolog

Ve světe se hlasitě hovoří o remdesiviru a dalších nadějných lécích, které mohou pomoct s léčbou koronaviru. Přestože jsou však tyto léky velmi drahé a jedna dávka stojí tisíce korun, nemají prokázanou univerzální účinnost. Podle českého imunologa a epidemiologa Jiřího Berana, který vede Centrum očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové, jsou však dávno na trhu léky, které jsou na léčbu nemoci Covid-19 mnohem účinnější. Jen se jimi nikdo příliš nezaobírá, protože na ně nemůže mít exkluzivní práva a tím pádem na nich vystavět byznysovou mašinerii.

Desítky let starý lék vyzkoušel na sobě i seniorech

Sám Jiří Beran vyzkoušel padesát let starý lék Isoprinosine. On i jeho syn se nakazili koronavirem a s pomocí tohoto léku se úspěšně, bez větších problémů, také vyléčili. Beran s pozitivními výsledky léčby, kterou pochopitelně nelze považovat za vypovídající studii, seznámil odbornou veřejnost.

Žiji v zahraničí a několik let ten lék vozím s sebou proto, že ho používám na případnou horečku dengue. Onemocněl jsem koronavirem a užíval jsem to tři dny,” uvedl Jiří Beran pro idnes.cz.

Na jeho doporučení potom lék svým pacientům předepisovali také další lékaři. Velmi zajímavý je případ podání léku dvaceti nakaženým seniorům z domova důchodců v Litovli na Olomoucku. Vzhledem k věku a různým přidruženým chorobám šlo o velmi rizikové pacienty. Ostatně, v jiných domovech pro seniory se ukázalo, jak smrtící koronavirus dokáže být. “Ti lidé byli ve věku 87 až 94 let. Byli to tedy lidé polymorbidní. Dalo se počítat s tím, že zemřou,” nezastírá nezáviděníhodnou výchozí situaci Jiří Beran. Podle něj totiž ve věkové kohortě 85 plus umírá každý třetí člověk. “Ale všichni se do domova důchodců vrátili živí a zdraví.” Podle Berana je velkou výhodou Isoprinosinu především fakt, že zabírá na každou respirační virovou infekci. A těžké případy nemocných s Covid-19 jsou spojeny právě se zasaženými plícemi.

Studie o účinnosti léku zřejmě nikdy nevznikne

Přínos Isoprinosinu nezpochybňuje ani epidemiolog Roman Prymula. “Určitě patří do škály látek, které jsou použitelné. Z logiky věci by mohl být účinný,” uvedl Prymula pro deník Blesk. Nedomnívá se však, že by měl být používán pro lehké případy, ale spíše pro vážné stavy a pro dospělé pacienty.

Problém Isoprinosinu podle Jiřího Berana spočívá paradoxně v tom, že je až příliš dostupný. Vyrábí ho totiž kolem čtyřiceti firem po celém světě a nikdo na něj nemá exkluzivní licenci, kterou by mohl zpeněžit. A právě proto dle Berana nikdy nevznikne studie, která by ukázala, že na Covid-19 skutečně zabírá. Takovou studii by musela financovat například nějaká vláda nebo nezávislá instituce. To se však vzhledem k ekonomické a časové náročnosti zřejmě nestane. V roce 2017 nicméně skupina vědců v rámci menší studie potvrdila, že Isoprinosine na respirační choroby účinkuje už do devadesáti minut od požití a do pátého dne zvedne aktivitu pro vyléčení důležitých buněk na dvojnásobek.

Jiří Beran si nebral příliš servítky se známým lékem remdesivir, na který jsou jinak Češi velmi hrdí, protože za jeho vývojem stojí český vědec Tomáš Cihlář. Jenže společnost Gilead, která na něj má práva, se rozhodla na něm řádně vydělat. Pětidenní léčbu tak nacenila na přibližně 55 tisíc korun. “Remdesivir je pozlátko. Ten nemá prokázané, že vás ochrání před smrtí. Existuje ale dexametazon, který vám zajistí o třetinu vyšší šanci, že nezemřete. Ten ale vyrábí kdokoliv za pár stovek,” upozornil Beran na alternativu v podobě levného kortikoidu a také na skutečnost, že v případě remdesiviru se účinnost podařila potvrdit jen v některých případech.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
50 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
ken
ken
5 dní

No jo ale není nad farmaceutický lobby v podání ameriky to je o tom to je!U nás půjdou pěkně potichu budou to vyvíjet dýl aby byl větší zájem.Laboratoře apod. budou jen víc rády za víc mrtvých a víc zdravotně poškozených.No co si myslíte lidi ti lidi co tomu šéfujou těm nikdy o lidi nešlo ale o PENÍZE!!!Nic víc nic míň je to jako s HIV a když se pak náhodou najde někdo kdo vyvine vakcínu či co hnedle to stopí nějaká megalomanská společnost proč asi?Je to stejný jako s elektrovozy ty už tu mohli jezdit 100let a nemuseli jsme dýchat… Číst vice »

Ladislav
Ladislav
4 dní
Reply to  ken

Kdyby šlo o lidi, tak už dávno jezdíme automobily na vodu.

Koronasaurus
Koronasaurus
1 měsíc

Tolik řečí kolem jednoho víru. Každý den jiná pohádka. Nechte to koňovi…….

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  Koronasaurus

No a to ještě zmutoval 😀, to už je na roky řečí 😂

Nippon
Nippon
1 měsíc

Tak jako zaměňovat antivirotikum (remdesivir) za kortikosteroid (dexamethason) asi není úplně dobrý nápad. Jistě dexamethason se užije automaticky pro rychlé snížení otoku plic, ale jeho delší či opravdu silné dávky povedou k pravému opaku – sníží imunitu a sice tak dojde k omezení poškození plic účinkem imunitního systému, ale na druhou stranu zase dojde k uvolnění infekce do celého těla a celkové prodloužení infekce. Tak co si vybrat…

Tomáš
Tomáš
1 měsíc

Rusové již dávno lék mají, ale z americký řiti se na něj nedosáhne. Zlatý socialismus

Petr
Petr
1 měsíc
Reply to  Tomáš

Jasný a taky poručili větru ,dešti !!

Mrkos
Mrkos
1 měsíc
Reply to  Petr

Magore to byla jen taková trochu optimistická písnička. Ale dnes se Merkel radí s Grétou, jak změní nejen vítr a déšť. A vrážej do toho biliony. Tehdy to jen povzbuzovalo lidi, aby šli zadarmo na brigádu. Mnoho toho tehdy lidé postavili zadarmo. prodejny, kulturní zařízení, atd. A Haveláci to pak všechno ukradli lidem a rozprodali, aby to mohli rozfofrovat a zašmelit.Co bylo lidu ukradeno, to bude muset být vráceno.

Tomáš
Tomáš
1 měsíc
Reply to  Petr

A Amíci vyletěli na měsíc. že jo, ale s kamerou v Camp Davidu

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  Tomáš

No to říkám furt, západ je západ, tam je všechno lepší 😂. Tedy aspoň si to hodně lidí myslí a jde vidět že i ty hlavy nahoře 🤔

Jathro
Jathro
23 dní
Reply to  Tomáš

Odstehuj se tam, at v té americké řiti nezasmradnes.

Bohumil
Bohumil
12 dní
Reply to  Tomáš

přesně tak

Vladimír
Vladimír
1 měsíc

co jsme si vycinkali v listopadu 1989 to máme. pokud ze služby státu uděláte soukromý byznys, nemůže to dopadnout jinak.

Milan
Milan
1 měsíc
Reply to  Vladimír

ty jsi pi.ča, potřebuješ řádně po hubě a pak poslat na zbytek tvýho mrzkýho života do Sev. Kore, trotle !!!

Otto Jakubec
Otto Jakubec
1 měsíc
Reply to  Milan

Plpej jak chófno Mílánéééééééééééééééééé

Bohumil
Bohumil
1 měsíc
Reply to  Milan

nevím proč ty dežo

Tomáš
Tomáš
1 měsíc
Reply to  Milan

Zato ty patříš rovnou na šibenici

Tomáš
Tomáš
1 měsíc
Reply to  Milan

To není od věci, ono tam je líp než dneska v Čechách

Bohumil
Bohumil
1 měsíc
Reply to  Vladimír

správný názor

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  Vladimír

Přesně, a kde vidět že i ve vyskach, kdo na tom nejvíce v naší zemičce vydělá a kdo nejvíce prodělá???

Vrisea
Vrisea
1 měsíc

To není pravda, ti senioři většinou zemřeli…

jik
jik
1 měsíc
Reply to  Vrisea

Prosím o doložení tvrzení, nějakým odkazem.

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  jik

Souhlas, a ne tvrzení z médií

jana
jana
10 dní
Reply to  jik

co chcete dokládat… chvilku ještě počkejte, možná si chytíte vlastní koronu, nejlepší je přeci vlastní zkušenost…

jenicek54
jenicek54
1 měsíc

to by farmaceutické firmy zkrachovali a lékaři by od prodejců neměli úplatky

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  jenicek54

Přesné, krátké, výstižné