Remdesivir zřejmě nefunguje. Nadějný lék neprošel klinickou zkouškou

Výsledky první klinické studie léku remdesivir nejsou pozitivní. V rámci v Číně prováděné studie nejenže nedošlo ke zlepšení stavu pacientů s koronavirem, ale navíc se nepodařilo ani snížit přítomnost viru v jejich krevním oběhu.

Zájem o lék byl obrovský

Vyplývá to ze zprávy, kterou předčasně zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Po zveřejnění zprávy se okamžitě propadly akcie výrobce léku, společnosti Gilead Sciences. Původně byl remdesivir vyvíjen jako lék proti ebole, ale experimentální léčba pacientů s nemocí Covid-19 dávala velkou naději, že by mohl být plošně nasazen právě v současné pandemii. Lék přitom vznikal pod vedením vědce českého původu Tomáše Cihláře.

Zájem o remdesivir byl obrovský, a to zejména proto, že sliboval poměrně záhy pomoci vyřešit problém, kterému čelí zdravotnické systémy po celém světě. Na nemoc Covid-19 totiž aktuálně není k dispozici žádný lék, který by spolehlivě fungoval. Remdesivir se jím mohl (a stále může) stát. Bylo by to potřebné zejména poté, co se zřejmě již definitivně ukázalo, že jiná nadějná látka – hydroxychlorochin – způsobuje pacientům tak vážné vedlejší účinky, že ji není možné používat.

Zlepšení stavu se neprokázalo

V čínské klinické studii, která pro lék remdesivir odstartovala jako první, byl pacientům lék podáván intravenózní infuzí. Bohužel se ukázalo, že to nevedlo ke zlepšení stavu těch pacientů, kterým byl podáván, oproti testovací skupině. Rovněž virová nálož v těle se nijak dramaticky nesnížila. Klinické zkoušky se účastnilo 237 pacientů, z nichž 158 užívalo remdesivir a 79 dostávalo placebo. Smrtnost ve skupině užívající lék činila 13,9 %, zatímco ve skupině užívající placebo 12,8 %.

Proti závěrům se ohradil výrobce léku, společnost Gilead Sciences. Ta uvedla, že WHO nezveřejnila všechny potřebné informace. A to především skutečnost, že klinická studie byla předčasně ukončena z důvodu nedostatku vhodných pacientů. To nicméně nemění nic na tom, že výsledky pro uvedený počet pacientů platí.

Aktuálně probíhají další klinické testy remdesiviru, ale po těchto zjištěních naděje v lék povážlivě klesly. Podle odborníků může léku ke schválení stačit jedna jediná úspěšná studie, která by prokázala, že remdesivir funguje alespoň v některých případech. Záležet ale bude také na podrobné dokumentaci, která by se měla zaobírat rovněž vedlejšími účinky léčby, jež v takto hraničních případech mohou misky vah převážit na stranu neúspěchu.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments