Řídnutí kostí se týká velkého množství lidí, zejména žen. Naučte se kosti posílit přírodní cestou

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede k řídnutí kostí. Zvyšuje riziko zlomenin, zejména kyčlí, zápěstí a páteřních obratlů. I když je vývoj hustoty kostí dokončen zhruba po dvacítce a věk a genetika jsou podstatnými faktory, existují způsoby, jak hustotu kostí udržet, a tím osteoporóze předejít.

Vápník a vitamín D

Vápník je pro lidské kosti nepostradatelný, proto ho přijímejte v dostatečném množství. Mezi potraviny s vysokým obsahem vápníku řadíme mléčné výrobky (mléko, sýr, jogurty), listovou zeleninu (kapusta, brokolice), ryby (losos, tuňák) a obohacené cereálie. Účinnější je přijímat vápník po malých dávkách po celý den než jednou ve větším množství.

Vitamín D pomáhá tělu vápník přijímat, a proto je pro prevenci osteoporózy také důležitý. Můžeme ho přijímat z mořských ryb, vajec, mléčných výrobků a jater; jeho nejlepším zdrojem je však sluneční záření, takže se pravidelně a rozumně vystavujte slunečním paprskům.

Mezi další pomocníky patří draslík (kysané zelí), omega 3 mastné kyseliny (losos, makrela, ořechy, semena), hořčík a zinek (ořechy, luštěniny, semena). Pokud nejste schopni zařadit některé minerály a vitamíny v adekvátní míře do jídelníčku, můžete je přijímat také ve formě potravinových doplňků.

Prevence osteoporózy se neobejde ani bez pravidelného cvičení, které podporuje zdraví kostí a také lepší schopnost svalů kosti podepírat. / Foto: Shutterstock

Životní styl

Dbejte na zdravou, vyváženou stravu, nezapomínejte na dostatek bílkovin a zeleniny, hlavně žluté a zelené. Ta totiž nejlépe pomáhá udržet hustotu a pevnost kostí. Přestaňte s kouřením, škodí vývoji kostí, a také regulujte pití alkoholu.

Snažte se o udržení optimální váhy vzhledem k vašemu tělu. Podváha může vést k onemocnění kostí, nadváha zase klade na kosti zbytečnou zátěž. Vyhýbejte se nízkokalorickým dietám.

Prevence osteoporózy se neobejde ani bez odpovídajícího pohybu. Pravidelné cvičení se zátěží podporuje jak zdraví kostí, tak také lepší schopnost svalů kosti podepírat. Párkrát do týdne proto zařaďte silový trénink. Nezapomínejte ani na cvičení podporující flexibilitu a rovnováhu, jako je například jóga. Tím zlepšíte stabilitu celého těla.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday, Healthline

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments