Když bolí dásně. Jak si lze rychle a účinně pomoci?

Úsměv sluší každému. Smích je kořením života. Avšak jsou situace, kdy vám úsměv může zkřivit právě nepříjemná bolest dásní. Jak si lze co nejrychleji pomoci a ulevit od bolesti dásní a zabránit případnému otoku?

Svízelná bolest a její příčiny

Potýkáte se s bolestí dásní, máte je mírně oteklé a hledáte okamžitou pomoc? Bolest a otoky dásní jsou častým a celkem běžným problémem, jenž je způsoben bakteriemi, které se ukládají na povrchu zubů a dráždí dásně. V případě otoku jsou dásně podrážděné, citlivé, zarudlé a při čištění zubů může dojít i ke krvácení.

Příčin vzniku může být hned několik, ať už je to zánět dásní, infekce, nutriční nedostatky či gravidita. Mezi nejčastější faktory, které způsobují bolest dásní, patří však nadměrné kouření, nesprávná či zanedbaná dentální hygiena, špatný zubní kartáček či technika samotného čištění, stres, zubní pomůcky, tj. rovnátka, zubní protéza.

Rychlá a účinná úleva

Okamžitou pomocí je střídání studeného a teplého obkladu, kdy čistý hadřík namočíte v teplé vodě, přebytečnou tekutinu vyždímáte a přiložíte k obličeji v místě, kde se nachází bolest a necháte alespoň pět minut. Hadřík nikdy nepřikládejte přímo na bolestivou dáseň. Po uplynutí pěti minut přiložte k postiženému místu studený obklad, ideální je sáček mražené zeleniny vyjmutý z mrazáku či gelový obklad, který zabalíte do slabého ručníku a necháte opět pět minut působit. Cyklus je třeba opakovat dvakrát až třikrát.

Efektivní pomoc nabízí rovněž sůl, která je účinná i na oteklé dásně, neboť zabraňuje tvorbě bakterií v ústech a zastavuje infekci, která by mohla přispět ke vzniku otoků. Po vyčištění zubů jemně masírujte dásně solí po dobu několika sekund. Poté ústa vypláchněte vlažnou vodou. Tento postup můžete praktikovat i jako prevenci několikrát týdně. Další možností je vyplachování úst solným roztokem, kdy v šálku teplé vody rozpustíte lžíci stolní soli a s ní si pečlivě vypláchnete ústa i mezizubní prostory.

Dalším pomocníkem je černý čaj, který se nachází snad v každé domácnosti. Černý čaj obsahuje třísloviny, které mohou pomoci při bolesti a zánětu dásní. Stačí uvařit černý čaj, sáčky vyjmout a nechat vychladnout na přijatelnou teplotu, poté sáček přiložte přímo na postižené dásně a nechte po dobu patnácti minut.

Perfektní pomocí je šťáva z červené řepy, která působí hojivě na bolavé dásně i krvácivost dásní. Ústa stačí třikrát denně vyplachovat šťávou. Spolehnout se můžete i na osvědčený heřmánek, který je účinným prostředkem. Ideální je odvar ze sušeného heřmánku, tj. tři lžičky heřmánku přelít vroucí vodou, nechat deset minut louhovat, přecedit a vyplachovat ústa.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments