Revoluční plán v Česku. Děti mají svým rodičům platit důchod, stát by ušetřil

Důchody dost možná projdou mnohem zásadnější proměnou, než by kdo čekal. Je totiž pravdou, že moc dobrých řešení současné situace, kdy na penze jednoduše nejsou peníze a do budoucna to bude jenom horší, neexistuje. Padají tak už i skutečně odvážné návrhy, které u některých lidí vzbuzují hrůzu.

Jde o peníze

Ministr práce a sociálních věcí přišel se zajímavým návrhem, kdy by měli děti platit jakési alimenty na rodiče. Dokonce už vznikla analýza takového návrhu, ovšem nesetkala se příliš s pochopením široké veřejnosti. Něco takového by vyhovovalo pouhé čtvrtině oslovených.

Přesto by se tato záležitost mohla uvést do praxe, a to poměrně rychle, hovoří se o roku 2025. Jednoduše by to znamenalo to, že část zátěže, kterou dnes nese stát, by se přenesla na potomky. Ti by se tak podíleli na finančním zajištění svých rodičů ve stáří.

Pochopitelně jde o značně kontroverzní návrh, ovšem určitý smysl dává. Děti by se skutečně měly o své rodiče nějakým způsobem postarat, pokud například nevycházejí s důchodem. Je ale otázkou, zda by do toho měl zasahovat stát a zda by to skutečně bylo ku prospěchu věci.

Foto: Shutterstock

Jak to bude vypadat?

Těžko také stanovit konkrétní model, kdy řada lidí jednoduše žádné potomky, kteří by na ně přispívali, nemá. Je tedy jasné, že se vše musí ještě řádně promyslet, aby náhodou nebylo přijato něco, co by situaci pouze zkomplikovalo.

Důchody se v příštích letech budou muset jednoznačně přizpůsobit aktuálnímu stavu, kdy je stát už v podstatě není schopen hradit. Zřejmě se sníží náhradový poměr a lidé budou muset pracovat déle. Je tu také snaha motivovat důchodce, aby dále pracovali. To však ale zase bude odčerpávat pracovní místa lidem v produktivním věku.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
1 rok

Nevím proč by měli mě platit důchod děti. Celý život jsem dělala a měla dvě práce ze kterých jsem odváděla daně. Byla jsem samoživitelka . Dělala jsem 45 let. Ty naši poslanci mě už začínají pěkně srá…..

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Alena

Nechapete hodne veci a ekonomika je jedna z nich. Naopak, tohle muze byt spravny zacatek pokud to neudelaji blbe.

Květa
Květa
1 rok

Tak to už je vrchol,aby děti platili na důchod svým rodičům. A kdo bude platit těm, co děti nemají? Mám dojem, že mladè rodiny mají co dělat, aby jim plat vyšel pro jejich rodinu, i když jsem přesvědčena, že někteří rodičům při této drahotě všeho pomáhají. Ať si páni politici sníží svénehorázné amorální platy a ne aby si stále přidávali a z nás sdírali kůži.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Květa

Dalsi ekonomicky ignorant 😀 Lidi, mate aspon ukoncenou zakladni skolu? Zaklady ekonomiky jsme meli uz na konci studia na zakladce za komousu!

Kena
Kena
1 rok

Až začnou pořádné platy tak klidně ale pokavad náš stát bude škubat tak s t tím nemohou pocitat