Češi začali otírat nábytek bramborami. Zdánlivý nesmysl má jednoduchý důvod, je to naprostý hit

Jaro je ideální dobou, kdy se doma vrhnout na pořádný úklid. Čerstvý jarní vzduch přímo vybízí k vymetení všech koutů, odstranění všech dlouho zanedbávaných skvrn a celkové revitalizaci vaší domácnosti. Jdeme na to!

Chcete se vyhnout chemii?

Hlavně domácnosti s alergiky nebo ty, které se snaží žít ekologicky, se často vyhýbají chemickým čisticím prostředkům. Naštěstí se i mezi přírodními a běžně dostupnými prostředky dají najít věci, které kvalitně pomohou s úklidem a třeba i se zažranými skvrnami.

Brambora jako úklidový prostředek?

V kuchyni se často drží mastnota i na místech mimo sporák. Postupně se zachycuje třeba na okolních dlaždičkách nebo třeba na skříňkách či šuplících v okolí trouby či plotýnek. Vyzkoušejte tato místo přejet rozpůlenou bramborou nebo hadříkem namočeným v bramborové šťávě. Bramborový škrob patří k jedněm z nejúčinnějších odstraňovačů skvrn. Poté skříňky klasicky vyleštěte – třeba s pomocí horké vody s octem.

Foto: Shutterstock

Využijte sílu octa

Na odstraňování mastných skvrn je velmi účinný ocet. Do běžného prostředku na nádobí přidejte trochu octa a ten pak naneste na všechny mastné skvrny – vhodné je to především na kachličky v okolí sporáku, na zažranou mastnotu v okolí varné desky a tak podobně. Tento roztok bude fungovat lépe než mnohé komerční chemické prostředky.

Podobně můžete využít i sílu kyseliny citronové nebo jedlé sody, které jsou při uklízení v domácnosti často využívané.

Zkoušeli jste vyčistit mastnotu olejem?

Zdá se to jako hloupost, ale možná vás překvapí, jak to bude fungovat. Na staré mastné skvrny naneste trochu oleje – ten pomůže uvolnit staré usazeniny. Následně vydrhněte horkou vodou (opět do ní můžete klidně přidat ocet nebo jedlou sodu) . Je to jeden z mála způsobů, jak odstranit mastné usazeniny z míst, kde byly opravdu hodně dlouho – například když děláte úklid ve zděděném bytě a podobně.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments