Na řidiče v důchodovém věku se připravují těžké zkoušky

Přestože už se situace oproti předchozímu stavu zlepšila, silnice stále patří mezi poměrně nebezpečná místa. Každoročně dochází k velkému množství nehod, z nichž některé jsou opravdu vážné. Cílem Evropské unie přitom je, aby v roce 2050 nedocházelo k žádným fatálním nehodám. Ale už v roce 2030 se má jejich počet snížit na polovinu oproti současnému stavu.

Pro dobro věci

V minulém roce bylo na evropských silnicích 21 tisíc obětí. Bude tedy nutné učinit celou řadu opatření, aby se toto číslo rychle snižovalo, a to až k oné nule. Hodně se pochopitelně udělá už v rámci samotných vozidel, která budou již brzy dost možná samořiditelná, což by samo o sobě mohlo počet nehod snížit. Pochopitelně se postupně zvyšuje také bezpečnost automobilů.

Ovšem než se do takového stavu dostaneme, je třeba řešit také to, co je mezi volantem a sedadlem, tedy samotného řidiče. A ukazuje se, že je tu určitý problém spojený se stárnutím populace. Lidé se jednoduše dožívají vyššího a vyššího věku, přičemž se stále chtějí dopravovat tak, jak byli zvyklí v minulosti. Tedy ideálně vlastním automobilem.

Zdá se však, že toto automatické právo, kdy jednou získáte řidičský průkaz a pak už ho máte napořád, pakliže nevyrobíte nějakou pořádnou chybu nebo se nevybodujete, brzy skončí. Pozornost se zaměří právě na řidiče seniory, kteří budou pod podstatně větším drobnohledem než dosud. I dnes sice může lékař iniciovat odebrání řidičského průkazu, ale v praxi se to téměř neděje.

Foto: Shutterstock

Je to správné

Plán Evropské unie z toho však udělá zaběhnutou rutinu, která bude mít jasná pravidla. Od 70. roku věku se budou muset řidiči podrobovat přezkoušení, které ověří, zda na řízení stále mají dostatečné schopnosti. Pokud je neprokáží, jednoduše o řidičský průkaz přijdou.

Tyto zkoušky a testy se budou muset opakovat každých pět let. Není přitom ještě rozhodnuto, jakou budou mít přesně podobu. To budou do určité míry moci ovlivnit samotné členské státy, avšak počítá se s tím, že se zkrátka ověří to, zda senior za volantem není nebezpečný sobě a svému okolí.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ludwajz
Ludwajz
11 měsíců

Já, bych začal u mladých, v autoškole.. Jelikož, to co současné autoškoly produkují, stojí opravdu za starou belu… Je to na naších cestách vidět dnes a denně..

Daniela
9 měsíců
Reply to  Ludwajz

Mladi řidiči a řidicky budovu Vice agresívni pokud uvidí vozidlo označenoS to je rozhodnutím zbaviť se nekompromisně atragicicky seniorú !!! O tento fakt Vám opravdu jde??lkdopak zapoměl ,že za pár let bude rovněž senior s moezenými právy. HDnešni lékaři jsou na hranici seniorského věku kteřrí mají nejbohatšsi zkušenostimse záchranou života a fyto lidi vyžadite že spoločnosti ????jste samolibí samovrazi ,!!!!!!

Pavel
Pavel
11 měsíců

Vavrenko ty cype pomatený. Kolik si toho dnes vyhulil ty připomněla mrdko. No fajn to bude panečku mrtvých na cestách

Judy
Judy
11 měsíců

Nedává to smysl , když jsou důchodci na obtíž tak proč jim brát řidičák, bude to rychleji ubejvat, mladým bych dala řidičák také na zkoušku vždyť jezdí jak prasata!!!!

Stanislav
Stanislav
11 měsíců

Podle mne je to blbost! Někteři řidiči mají
v autě puštěné rádio tak nahlas, že absolutně nemůžou nic slyšet . A to by jste řešili jak?

Vladimir
Vladimir
11 měsíců

Děte už nĕkam I z vaší unií

Hana
Hana
11 měsíců

Tak nám vraťte na malé vesnice autobusy vy chytráci.