Příliš nízká teplota doma se nemusí vyplatit. Zaděláte si na plísně

Jak dosáhnout nějakých úspor v současné složité situaci, kdy elektřina a plyn stojí rekordní částky, které už si mnozí nemohou dovolit? Jako jedno z nejčastějších řešení slyšíme, že by se lidé měli uskrovnit, ubrat ze svého tepelného komfortu a začít méně topit. Jen tím dokážeme docílit desítek procent úspor. Za tyto energie pak nemusíme platit a nemohou nám ani chybět.

Takhle to opravdu nedělejte

Podle odborníků si však tímto způsobem můžeme nepěkně naběhnout. Josef H., který servisuje plynové kotle, upozorňuje na skutečnost, kterou si mnozí vůbec neuvědomují. Je sice hezké, že lidé srazí topení na minimum a vezmou si na sebe dva svetry a troje ponožky. Mohou mít skvělý pocit z toho, že sami šetří a přispívají k celkovým úsporám, brzy však mohou také splakat nad výdělkem.

Jak upozorňuje servisman, pokud pouze snížíte teplotu, můžete udělat více škody než užitku. V takovém případě mohou v domácnosti rychle začít vznikat a množit se plísně. Je totiž potřeba souběžně snížit také vlhkost vzduchu. To už ale není tak jednoduché.

Pokud není teplota a vlhkost vzduchu v rovnováze, zadělává se tak na vznik plísní, které mohou být velmi nebezpečné. V podstatě jim tak vytváříte ideální prostředí. Nejčastěji k plísním dochází v domech, které jsou staré a nezateplené, ale mají například nová, dobře těsnící okna.

Foto: Shutterstock

Vypínat topení není vhodné

Problém ale může nastat i tam, kde se sníží teplota, ale vlhkost zůstává. Odborník proto doporučuje nesnižovat teplotu příliš. A zároveň také nezapomínat na větrání. Mnohým sice může být nepříjemné, když drahé teplo vypustí ven z oken, je to ale nezbytné pro udržení správného klimatu uvnitř objektu. Zejména po vaření nebo sušení prádla je potřeba řádně vyvětrat.

Například topení na pouhých 18 stupňů už by se v řadě domů nebo bytů nemuselo vyplatit. Podle experta je vhodné topit na 19 až 20 stupňů. Pokud teplota třeba v noci na nějakou dobu spadne níže, nevadí to, když se pak znovu zatopí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

Já to dodržuji já netopim ani v zimě.