Rok 2023 a dovolená. Vezměte si ji chytře a z pár dní budete mít týdny volna. Kolegové budou zírat

Vyjít s přidělenou dovolenou po dobu celého jednoho roku, to je pro mnohé velmi složitý úkol. Často je však problém v tom, že lidé špatně počítají, případně nepočítají vůbec. Nevyužívají přitom výhod v podobě svátků, které vám mohou velmi výrazně prodloužit dovolenou, namísto toho, abyste je jen prolelkovali. Stačí trocha plánování v lednu a uvidíte, že budete mít čas na vše, co potřebujete.

Důležité je uvědomit si, že zákonem určená dovolená trvá 160 hodin za rok, což představuje 4 týdny, a to při plném úvazku. Kdo má úvazek poloviční, má nárok na 80 hodin. Zajímavé je, že ačkoliv dovolenou počítáme v hodinách, lze ji vybírat pouze po dnech, výjimečně po dohodě se zaměstnavatelem si lze vzít i půlden volna.

Dobrou zprávou však je, že delší dovolená dnes představuje jeden z nejčastějších benefitů, které zaměstnavatelé poskytují. Stále více lidí má tak nárok na 5 týdnů volna a v některých progresivních firmách dokonce na 6 týdnů. Výjimečně se najdou i případy, kdy zaměstnavatel lidem dovolenou vůbec nepočítá a mohou si ji vzít, kolik uznají za vhodné. To jsou však spíše menší firmy.

Jak si ale vzít dovolenou tak, abyste spotřebovali co nejméně dovolené a měli co nejvíce volna?

Velikonoce (Pátek 7. 4. a pondělí 10. 4.)

Jednou z nejlepších možností představují tradičně Velikonoce, které jsou sice pohyblivé, ale poskytují dva volné dny přilepené k víkendu. Pakliže si vezmete 4 dny dovolené, můžete se včetně víkendů těšit na 10 dní volna.

Příjemný květen (Pondělí 1. 5. a pondělí 8. 5.)

Velmi oblíbené jsou rovněž dva sváteční dny v květnu, které tentokrát velmi příhodně připadají na pondělí. Dělí je navíc pouhý jeden týden, což z nich dělá dobrou příležitost na delší dovolenou. Pakliže si vezmete čtyři dny volna, dostanete dohromady deset volných dní.

Volné léto (Středa 5. 7. a čtvrtek 6. 7.)

O dovolenou v těch dnech bude zřejmě v kancelářích velký boj. Připadá totiž už na léto, kdy lidé obvykle s rodinami vyrážejí k moři. Díky dvěma červencovým svátkům tak můžete učinit úsporně z hlediska vyčerpané dovolené. Když si vezmete tři dny volna, získáte tak rovnou devět volných dnů.

Foto: Shutterstock

Příjemné září, horší říjen (Čtvrtek 28. 9. a sobota 28. 10.)

Počínající podzim si můžete zpestřit velmi zajímavou dovolenou díky svátku 28. září. Vezmete-li si čtyři dny volna, dostanete tak devět volných dnů. Horší je to 28. října, který připadá na soboru.

Vánoce (Neděle 24. 12., pondělí 25. 12., úterý 26.12. a pondělí 1. 1. 2024)

Stejně jako letos, ani v příštím roce nejsou vánoční a novoroční svátky poskládány zrovna příhodně. Štědrý den a Silvestr budou totiž v neděli. I tak si ovšem za čtyři dny dovolené můžete užít deset dní volna.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments