Náhle zkrachoval velký obchodní řetězec v Česku. To snad není pravda, co tam vyváděli?

Málokdo dnes pochybuje o tom, že jedním z největších viníků předražených potravin v České republice, jsou velké obchodní řetězce. Ty navíc zákazníkům za jejich peníze neposkytují ani kvalitní produkty, nýbrž objednávají ze všech koutů jen to nejlevnější, co je k mání. Pak si na to pořádně přirazí a prodávají to jako luxusní zboží.

Velké dluhy

Mohlo by se zdát, že takový byznys přeci musí fantasticky fungovat, byť pochopitelně jen do chvíle, než si zákazníci postaví hlavu a něco takového přestanou akceptovat. To se však v Česku dosud nestalo. A přesto jeden významný obchodní řetězec nečekaně zkrachoval.

Jde o řetězec Enapo, který provozuje společnost Rosa Market. Ta vyhlásila insolvenci poté, co se ukázalo, že nedokáže splácet obrovský dluh ve výši 430 milionů korun. Je otázkou, jak se mu taková částka povedla nasekat, když prakticky jakýkoliv jiný obchodní řetězec s potravinami je dlouhodobě ziskový.

Enapo by se rádo v nějaké osekané podobě udrželo, a usiluje proto o nějakou formu restrukturalizace. Avšak šance na ní postupem času klesají. Společnost některé obchody zavírá, další odprodává a v některých se snaží zuby nehty udržet prodej. Jenže to opravdu hodně skřípe, a tak zákazníci hlásí, že v těchto obchodech není často dostupné základní zboží, což je pak činí nerelevantními a jejich zánik nevyhnutelným.

Foto: Shutterstock

Dohnaly je vysoké ceny

Provozovatel obchodů, kterých byly ještě nedávno stovky, a to buď pod přímou správou nebo ve formě franšízy, už ohlásil hromadné propouštění na Úřadu práce, což nevěští nic dobrého. Nutno dodat, že tato společnost se svými obchody působila převážně na venkově a v malých městech. Tam teď přijdou o provozovny a lidé o jednu z mála příležitostí k zaměstnání.

Ukazuje se, že velké supermarkety už válcují vše, a ani středně velké prodejny, které provozovalo Enapo v menších sídlech, tomu nemohou konkurovat. Firma však jako důvod svých existenčních potíží uvedla především zvyšující se náklady, ať už jde o zboží, platy zaměstnanců nebo energie. Dluží také svým dodavatelům, což je mimochodem důvod, proč jí nechtějí dávat zboží na fakturu, ale vyžadují okamžitou úhradu při odběru.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Chřenovák
Chřenovák
7 měsíců

Náhle 😂😂😂