Kdy rostou zuby moudrosti a co s jejich bolestí?

Zuby moudrosti, moudráky, osmičky… To všechno jsou názvy pro zuby, které většinu z nás spíše potrápí, než aby byly k užitku. Rostou především v dospělosti a s jejich růstem je spojeno plno negativních zkušeností. Proč nám rostou a co od nich můžeme očekávat? Je nutné nechat je hned vytrhnout? A jak se poprat s bolestí, která jejich růst doprovází?

Kdy vám vyrostou zuby moudrosti

Osmičky rostou hlavně v dospělosti. Věkové rozpětí je velmi široké. Někoho „potěší“ už ve čtrnácti, jiné naopak překvapí až před čtyřicátým věkem. A někteří šťastlivci se jich nemusí dočkat vůbec.

Vyrostou „moudráky“ každému?

Poslední případ vás může potkat, pokud máte příliš malou čelist a zuby moudrosti nemáte vůbec nasazeny. To znamená, že vaše tělo se na jejich růst vůbec nechystá. Pokud chcete zjistit, zda právě vy patříte mezi ty šťastné a budete růstu osmiček ušetřeni, požádejte svého zubaře o rentgenový snímek.

Bolest spojená se zuby moudrosti

Někteří z nás vůbec neví, že jim zuby moudrosti narostly. Vše proběhlo bez bolesti i komplikací. Pro ostatní se moudráky pojí s bolestí, léky a trháním. Osmičky jsou zuby, které rostou úplně poslední. Často nemají dostatek místa, aby mohly z dásně vyrazit, a proto způsobují řadu problémů. Vznikají nepříjemné tlaky v čelisti, otoky, záněty nebo dokonce křivení předních zubů.

Ve většině případů stačí ledovat tvář a čelist, popř. použít běžné léky proti bolesti. Pokud je bolest nesnesitelná a neustupuje, je nutné navštívit zubaře. Kolem zubu může vzniknout zánět, který se léčí antibiotiky.

Kdy je nutné „moudráky“ vytrhnout?

Zuby moudrosti je potřeba vytrhnout ve chvíli, kdy jsou příliš skloněny, objeví se zánět v korunkové části, popř. když tlačí na ostatní zuby. Někdy vznikne komplikace i před jejich růstem. Pokud je jasné, že se moudráky samy neprořežou, lékaři je odstraní ještě před dokončením jejich vývoje.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.