Jakých typů rakoviny mezi mladými přibývá a co je způsobuje?

Rakovina je stále přítomný problém, zejména u starších lidí. V poslední době se však rizika rapidně zvyšují i u mladých jedinců. Za posledních 20 let se zvýšilo riziko rakoviny u osob v letech 25 – 49, přičemž tato rizika jsou spojena převážně s obezitou. Jedná se o kolorektální rakovinu, endometriální rakovinu, rakovinu žlučníku, ledvin a pankreatitidu, mnohočetný myelom a rakovinu plazmatických buněk (tato rakovina se nejčastěji objevovala u lidí ve věku 60 – 70 let).

Lidé ve věku 25 – 29 let trpí více na rakovinu ledvin, zatímco jedinci ve věku 30 až 34 let trpí spíše na mnohočetný myelom. U mladých dospělých jedinců se rovněž zvýšil výskyt dvou nádorů, jenž jsou spojeny s obezitou – rakovina gastrointestinálního traktu a leukémie.

Proč se rizika u mladých zvyšují?

Největším spouštěčem těchto druhů rakoviny je obezita, na níž trpí stále více a více lidí. Málo pohybu a nesprávné stravování je neustále podceňováno. Přebytek tělesné hmotnosti může představovat až 60 % všech rakovin endometria, 36 % rakoviny žlučníku, 33 % rakoviny ledvin, 17 % rakoviny pankreatu a 11 % mnohočetných myelomů. Pokud jde o rakovinu gastrointestinálního traktu a leukémii, na vině mohou být autoimunitní onemocnění, konzumace antibiotik, karcinogenní látky v životním prostředí.

Máte strach? Hýbejte se

Pokud máte strach, vždycky na sobě můžete začít pracovat. Hlídejte si tělesnou váhu, stravu a věnujte se častému pohybu (sport, procházky a výlety). Je doporučeno, aby lékaři bedlivě sledovali tělesnou váhu svých pacientů, obeznámili je se spojenými riziky a poradili, jak s obezitou správně bojovat. Pohyb, zdravá strava a zdravá tělesná hmotnost jsou faktory prevence proti rakovině, a to bez ohledu na váš věk.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments