Roušky proti koronaviru pomáhají, dementuje nová studie informaci rozšířenou v České republice

Na samém začátku koronavirové infekce, kdy se ještě zdálo, že se ji snad můžeme vyhnout, což se nakonec nepodařilo, se mnozí dozvěděli dosud netušenou informaci: roušky jsou výhradně pro pacienty, aby nemoc nešířili, zatímco v tom, abychom virus nedostali, pomohou výlučně respirátory, a to ještě pouze ty s certifikací FFP3.

Opakovaná lež se stává pravdou?

Informace byla oficiálními představiteli a zejména zástupci Ministerstva zdravotnictví následně opakována až do zemdlení. Prakticky v každé zpravodajské relaci nebo článku k tématu musela zaznít. Teď ale pro zmíněné autority hrozí velká blamáž, protože se zdá, že roušky mohou sehrát v nešíření koronaviru velmi důležitou úlohu.

Říkají to především zkušenosti z Číny, kde úřady lidem distribuovali masivně právě roušky. Číňané je poctivě nosili a za pár týdnů se šíření koronaviru podařilo prakticky zastavit i v ohniskovém Wu-Hanu, kde to jednu chvíli vypadalo už opravdu zoufale. Šlo pochopitelně jen o jedno z širokého spektra opatření, která nejlidnatější země světa zavedla.

Rouška většinu kapének zachytí

Na základě těchto zkušeností se rozhodlo Thajsko nechat vyrobit 50 milionů látkových roušek, které by v rámci několika dní měly být rozdávány občanům. Toto opatření přitom ve výsledku nebude kdovíjak drahé: přijde přibližně na 150 milionů korun. Thajsko k němu přistoupilo i přesto, že epidemie se v zemi kdovíjak nerozšířila – je zde pouze 70 případů a další příliš rychle nepřibývají.

A teď to důležité. Tedy proč si Thajci myslí, že jim roušky pomohou. “Kapičky vzniklé kašláním a kýcháním jsou velké přibližně 5 mikronů a my už jsme otestovali, že látkové roušky mohou zabránit proniknutí kapičkám větším než 1 mikron,” uvedla vedoucí úřednice thajského ministerstva zdravotnictví, Panpimon Wipulakorn pro agenturu Reuters. To je skvělá zpráva, nemyslíte?

Roušky pochopitelně nejsou stoprocentní a nikdo neříká, že nějaká kapénka jimi projít nemůže. Jak to tak ale vypadá, při masivním použití se mohou stát velmi dobrou bariérou proti šíření virů. Například na běžný kontakt ve veřejném prostoru, zejména pak v hromadné dopravě, by mohly sloužit velice dobře. Pokud vám tak selský rozum říkal, že nějaká bariéra je lepší než žádná bariéra, měli jste nejspíš pravdu.

Bohužel, jak se zdá, u nás, co není stoprocentní jakoby nebylo vůbec. A tak se raději lidem tvrdí, ať roušky nenosí vůbec. Pravdou totiž je, že stejně nejsou.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments