Rozdíly v platech mezi regiony. Pražáci si žijí, jinde už jsou chudáci. Jak to vůbec dělají?

Je docela známou věcí, že platy nejsou ve všech částech České republiky stejné. Rozdíly tu byly vždy, ovšem v poslední době se stále více prohlubují, což pro soudržnost společnosti nevěští nic moc dobrého.

Obrovské rozdíly

Není ani vhodné, aby na některých místech země byly platy nadstandardně vysoké, protože to potom vede k přesunu obyvatelstva právě na toto místo. Na jedné straně to má za následek vylidňování neperspektivních oblastí, na té druhé potom přehnaný příliv pracovníků do jednoho místa, kde potom rostou ceny úplně všeho, zejména potom nemovitostí.

Nejnovější data Českého statistického úřadu bohužel ukazují, že se situace vůbec nelepší. Rozdíly mezi platy v jednotlivých regionech země začínají být skutečně propastné. Vzhledem k šíři průzkumu je nutné říct, že jde o data za rok 2021, což znamená, že příjmy jsou o něco nižší, než jaké jsou aktuálně, ovšem trend zůstává a rozdíly se spíše prohlubují.

Data bohužel potvrzují stereotyp o tom, že Pražáci si žijí oproti ostatním nadstandardně dobře. V Praze si totiž průměrný zaměstnanec vydělal 43 806 korun, dnes už je to dokonce ještě o nějakou tu tisícovku více.

Foto: Shutterstock

Někde se nežije dobře

Na druhém konci žebříčku ale situace vypadá úplně jinak. Krčí se tam Karlovarský kraj, kde si člověk přijde průměrně na pouhých 31 819 korun a je tak hluboko pod celostátní průměrnou mzdou.

Tento kraj však v tomto ohledu není osamocený. Ve skutečnosti se dá říct, že kromě Prahy jsou na tom další kraje vesměs podobně. Jakž takž se ještě drží ten Středočeský, kde průměrná mzda činí 36 668 korun, ale i to je proti Praze značný rozdíl. Další kraje už jsou na tom jen hůř.

Nejde však jen o průměrnou mzdu. Potíže se potom v rámci jednotlivých krajů propisují dál. Je to právě Karlovarský kraj, který má také nejvyšší nezaměstnanost. Ačkoliv se může číslo 5,7 % zdát jako nízké, oproti Praze je dvojnásobné. Třeba v Jihočeském kraji je ale nezaměstnanost dokonce rekordně nízkých 1,8 %. Od výše platů se odvíjí také důchody, a tak nepřekvapí, že ty nejnižší pobírají právě obyvatelé Karlovarska.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments