Rozpoznejte rakovinu kostí od nedostatku vápníku. Znalost příznaků může zachránit život

Rakovina je chorobou, která může postihnout mnoho částí v lidském těle. Bohužel ani kosti nejsou výjimkou, jen se jejich zhoršený stav hůře identifikuje. Podobný problém ale vysílá svému nositeli varovné signály, které by neměly být přehlíženy, aby nedošlo k horším komplikacím. Kosti nemusí trpět jen rakovinou, ale i dalšími obtížemi, které však nesou obdobnou závažnost.

Rakovina kostí

Do kostí se tato choroba dostane skrze již napadený orgán nebo krevním či lymfatickým oběhem. V prvním případě může být pacient již sledován, avšak při napadení krví nebo lymfou, může postupovat jako tichý společník. Pacient většinou trpí teplotou, je unavený, nemá chuť k jídlu nebo pozoruje výrazné změny na váze.

Řešení je v těchto případech radikálnější, jelikož se jedná o vážný problém, který se nesmí podcenit, jinak by byl životu nebezpečný.

Nedostatek vápníku

Aby mohly kosti dobře sloužit i ve stáří, potřebují údržbu. Tou je především spousta prospěšných látek, jako je například vápník. Tento minerál pečuje nejen o kosti, ale také o nervy, svaly a hormony.

Jestliže v těle dlouhodobě bojujete s nízkou hladinou, měli byste ji průběžně doplňovat. Ideálně prostřednictvím bohatého jídelníčku, například s pomocí mléčných výrobků, vajec nebo masa. Vegetariáni si mohou pomoci také zeleninou a luštěninami.

Projevy

Hladinu vápníku v těle si můžete ověřit při laboratorních testech. Pokud vám minerál chybí, nejspíše jste si všimli špatné kvality vlasů, lámání nehtů nebo křečí v oblasti břicha a průjmů. Krátkodobě jsou vhodné také doplňky stravy, které můžete přiložit ke zdravému jídelníčku a rychle navýšit jeho množství.  

Osteoporóza

Při tomto onemocnění dochází k řídnutí kostí, na kterých se objevují póry. Trpí jím zejména starší lidé, ženy v menopauze, ale i mladí, kteří mají problém s podvýživou nebo se nevěnují žádné fyzické aktivitě.

Pacienti s osteoporózou mohou bolet záda nebo mají problémy pohyblivostí. Účinnou prevencí je v tomto případě dostatečný příjem vitaminu D a K.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.