Rychlý domácí test prozradí, že vám chybí vitamin B12. Jeho nedostatek způsobí nezvratné poškození těla

Vitamin B12 patří k těm vůbec nejdůležitějším v lidském těle. Neobejde se totiž bez něj produkce DNA a červených krvinek. Je proto nutné hlídat si jeho hladinu v těle. Pakliže úroveň spadne příliš nízko, začnou se postupně objevovat symptomy. Jeden z nich se projeví na jazyku.

Hrozí poškození nervů

Vzhledem k tomu, že se nedostatek vitaminu B12 projevuje postupně, není úplně jednoduché ho rozpoznat včas. Lidé si nejprve stěžují na únavu a podrážděnost, ovšem postupem času se začnou přidávat další známky problému.

Právě proto, že tato látka hraje klíčovou roli v nervovém systému, neřešený nedostatek vitaminu B12 může přivodit nezvratné poškození nervů. To se může projevit třeba ztrátou citu v rukách či nohách.

Deficit vitaminu B12 se častěji objevuje u starších věkových skupin, které s větší pravděpodobností trpí nedostatkem žaludeční kyseliny. Ta je přitom klíčová pro absorpci vitaminu.

Foto: Shutterstock

Bezbarvý a hladký jazyk

Rizikovým faktorem je tak například operace žaludku, po které už se v něm kyselina netvoří tak dobře. Ovšem zvýšené riziko deficitu mají také lidé na vegetariánské či veganské dietě. Obě jsou totiž velmi chudé na potraviny s vysokým obsahem vitaminu B12.

Mezi nejčastější příznaky patří nedostatek energie, palpitace neboli zrychlené bušení srdce nebo bledost kůže. Podle odborníků se ale může objevit také bledý jazyk, který je ve skutečnosti jedním z prvních symptomů. Bezbarvost jazyka může doprovázet také jeho hladký povrch.

Vitamin B12 je běžně obsažen v živočišných produktech, a proto je tak důležitá vyvážená strava. Ve velké míře ho obsahuje maso, ryby, mléčné výrobky či vejce. Pakliže taková jídla pravidelně konzumujete, měla by být hladina vitaminu v těle v pořádku. V případě podezření na nedostatek ale raději navštivte lékaře a nechte si provést test.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments