S pračkou musíte udělat jednu věc. Pak vám bude fungovat i desítky let, stačí přitom minutový zákrok

Pračka je nedílnou součástí každé domácnosti. Málokdo si dokáže představit, že by musel fungovat bez ní. A to i po krátkou dobu. Aby vám ale váš přístroj na praní prádla vydržel a nemuseli jste ho co pár let složitě a draze měnit za nový, musíte se o něj také náležitě starat. Není to složité, ale několik věcí nesmíte podcenit.

Po praní pračku vyvětrejte

Poté co pračka dopere a vy vyndáte prádlo, je třeba ji nechat otevřenou, aby se náležitě vyvětrala. Je to z toho důvodu, že jinak se v ní budou tvořit plísně. Vyvětráním se vlhkosti zbavíte. Také nezapomeňte otřít prostor pod těsněním a vnitřek bubnu. Může tam uvíznout něco, co tam nepatří.

Pravidelné čištění

Hodně se to podceňuje, ale i pračku je třeba jednou za čas vyčistit. Dělejte to pravidelně, jinak se vám v ní bude usazovat špína, což pak bude mít vliv třeba na zapáchající oblečení. A to si nikdo nepřeje. Pračka by přeci měla být vždy čistá. Je však proto třeba také něco udělat. Dnešní moderní pračky už mají samočistící programy, které stačí jednoduše zapnout. Obvykle se to doporučuje po 40 cyklech praní.

Nepřeplňujte pračku

Všichni pochopitelně chceme prádlo vyprat co nejrychleji a co nejúsporněji, a tak se snažíme do pračky naložit co možná nejvíce prádla. Není to ale vhodné, ba právě naopak. Každá pračka má svůj limit a ten byste neměli překračovat. Kromě toho, že se oblečení nevypere pořádně, se navíc pračka nepřiměřeně přetěžuje, což vede k její kratší životnosti.

Foto: Shutterstock

Prohlédněte kapsy

Často se stává, že dáme vyprat věci, v jejichž kapsách se nacházejí nějaké předměty. To nemusí dobře dopadnout. Pokud jsou například ostré, mohou pračku poškodit. Pokud jde o papírové kapesníčky, znamená to, že můžete prát znovu, protože je budete mít po celé várce.

Kontrolujte tvrdost vody

Ačkoliv se může zdát, že voda je všude stejná, není tomu tak. A pračky si příliš nerozumí s tvrdou vodou. Měli byste si tak vodu otestovat jednoduchým testem, a pokud je tvrdší, používejte změkčovač vody. Jinak se vám pračka bude zanášet vodním kamenem, jenž poškodí filtr či hadici, případně další části pračky.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Rozumbrada BeBe poučuje lidi, kteří možná perou ještě na valše.