Samolepka sjede z jakéhokoliv povrchu bez škrábanců a lepidla. Fantastický fígl, který funguje stoprocentně

Asi to znáte, když na okně nebo nábytku zůstala samolepka, kterou už tam nechcete mít. Nyní ji potřebujete odstranit, aniž by bylo poznat, že tam kdy byla. Je to možné a existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout.

Jak dostat samolepku ze skla

Než začnete používat různé prostředky na rozpouštění lepidla, snažte se co největší část papírové části samolepky odstranit ručně, pomocí škrabky, tupého nože nebo staré kreditní karty.

Před použitím jakéhokoliv přípravku na odstranění samolepky si vždy nejdříve ověřte, zda nedochází k poškození povrchu, na skrytém místě. Poté naneste přípravek buď přímo na samolepku nebo na hadřík, kterým budete místo potírat. Přípravek nechte působit, ale nenechte ho zaschnout. Poté odstraňte lepidlo měkkým hadříkem nebo škrabkou. Pokud zůstanou zbytky na povrchu, postup opakujte.

Foto: Shutterstock

Vyzkoušejte jedlou sodu

Jedním způsobem, jak snadno odstranit samolepky z různých povrchů je smíchat stejné množství jedlé sody a stolního oleje v misce, vytvořit pastu. Použijte olivový, řepkový nebo jiný rostlinný olej. Naneste pastu na místo, které chcete čistit a nechte ji působit několik minut. Pokud se jedná o silně přilepenou etiketu, nechte ji působit i přes noc. Potom ji odstraňte pomocí škrabky nebo ji sloupněte. Můžete také použít hrubou stranu houbičky nebo drátěnky, ale dávejte pozor na to, abyste povrch nepoškrábali.

Slunce nebo fén

Pokud se vám stále nedaří odstranit lepidlo z povrchu, zkuste použít teplo. Můžete použít například fén, kterým budete ohřívat lepidlo na místě, kde se nachází. Případně můžete využít slunečního svitu a nechat sklo přímo na slunci. Teplo by mělo lepidlo rozpustit Pak je nutné  rychle zasáhnout a odstranit etiketu, než lepidlo znovu ztuhne.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
ka-brňák
ka-brňák
1 rok

to jsou rady! 😲
když nestačí odmočit ve vodě, použijeme líh, benzín a nebo perchloretylen.
někteří výrobci, z nepochopitelných důvodů etiketu lepí tak, jak kdyby měla vydržet 1000 let… 🤔

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  ka-brňák

Ti výrobci to nedělají z nepochopitelných důvodů, ale z vám nepochopitelných důvodů. Jelikož o tomto oboru docela dost vím, tak vám můžu říct, že u těch některých výrobců (a zdaleka to nejsou jen výrobci, často si nechávají zboží polepovat externě) jde v naprosté většině případů jednak o nevhodné skladování používaných samolepicích etiket, a jednak o to, že nakoupí ty, které jsou momentálně nejlevnější.

Aster
Aster
1 rok

U sklenic je to zbytečné – obvykle stačí namočit na cca 1-2 hod do vody a teprve když to nepomůže je na čase zkoušet tohle.