Naučte se přiložit do krbu tak, že stejné dřevo vydrží dvakrát déle. Je to finta mistrů

Když se začala zhoršovat situace na trhu z energiemi, možná jste oprášili stará kamna na dřevo nebo jste se rozhodli změnit způsob vytápění své domácnosti právě na používání kamen či kotle na tuhá paliva. Jaké dřevo zvolit, abyste se doma ohřáli a zároveň ušetřili?

Jaké vybrat dřevo

Největší výhřevnost mají tvrdé typy dřev – nejčastěji lidé sahají po dubu a buku, případně habru nebo jasanu. Velkou výhřevnost má i dřevo ovocných stromů, topení s ním však není obvyklé, protože musí velmi dlouho vysychat a bývá drahé. Pokud si tedy budete dělat zásoby na zimu, rozhodně zvolte dub či buk.

Je však vhodné tvrdé dřevo kombinovat i s měkčími typy, které pomohou ohni, aby se rychleji rozhořel. Zatímco tvrdé dřevo přinese delší dobu větší teplo, měkčí dřevo naopak zařídí rychlé teplo. To může být například smrk, který je v našich končinách velmi oblíbený.

Dřevo musí být vyschlé

Vždycky myslete na to, že dřevo, kterým topíte, musí být dokonale vyschlé. Obvykle se nechává vysychat dva roky, u některých druhů dřeva až čtyři roky.

Nebudete-li mít dřevo dostatečně vyschlé, doplatíte na to. Zaprvé půjde oheň těžko rozdělat. Zadruhé se sníží výhřevnost. Zatřetí bude dřevo hodně kouřit. A začtvrté se bude do ovzduší uvolňovat spousta znečišťujících látek, které nejsou vhodné pro životní prostředí a které při čistém hoření suchého dřeva nevznikají v takovém množství.

Foto: Shutterstock

Přichystejte si třísky, kombinujte měkké a tvrdé dřevo

Abyste co nejlépe využili potenciál topení dřevem, je třeba si osvojit správný systém topení. Naštípejte si třísky, se kterými budete oheň zapalovat. Pro rychlejší rozhoření ohně kombinujete menší a měkčí štěpinky s těmi velkými z tvrdého dřeva. Jakmile bude oheň výrazně hořet, přikládejte včas, kdy je ještě v kamnech velká výheň, velké špalky z tvrdého dřeva, které vám zajistí velkou výhřevnost i dlouhou dobu hoření.

Máte-li velká kamna, můžete si na začátku připravit malou hraničku. Dolů dejte velká polínka z tvrdého dřeva, na ně střední štěpinky a navrch třísky, ideálně z měkkého dřeva. Hranici zapalte odshora. Oheň prohoří dolů a zatímco vrchní část hraničky vám zajistí rychlé vzplanutí ohně a brzké teplo, díky spodní části budou kamna hořet dlouho.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

No to je věda, fakt! od 10 do 18 let patřilo k mým povinnostem zatápět v kamnech v kuchyni a občas taky pod kotlem – takže kde je to vaše mistrovství?

pépé
pépé
1 rok

Co je na tom objevného, či mistrovského jak slibuje nadpis článku? O tom, že tvrdé dřevo hoří déle ale hůře se zapaluje a měkké zase naopak, věděli i naši dědečkové a jejich dědové. Takže článek objevuje již dávno známá fakta.