Na zápal plic se stále umírá. Poznejte první příznaky

Zápal plic je obtížné diagnostikovat. Jde o vážnou chorobu, která může být i smrtelná. Jak se zápal plic projevuje, jak se léčí a jaká je nejlepší prevence? Podívejme se na důležité informace.

Se zápalem plic onemocní ročně asi 150 000 pacientů. Náchylné k němu jsou více děti do pěti let, senioři a osoby s oslabenou imunitou. Jde o invazivní pneumokokové onemocnění. Z dat Státního zdravotního ústavu vyplývá, že za rok ze 444 onemocněných vážnou formou choroby 79 zemřelo.

Jaké jsou příznaky

Části plic se naplní hlenem či jinou tekutinou, plicní sklípky se uzavřou a volný přístup kyslíku do krve je zablokován. Objeví se i kašel a horečka. Navíc jde o nepříjemné napětí při dýchání a objeví se nadměrná slabost. Pokud stav trvá více než 3 dny, zbystřete. Pak je třeba bezodkladně vyhledat lékaře. Protože jsou příznaky podobné jako u infekce dýchacích cest, pomáhá pro diagnostiku onemocnění rentgenový snímek hrudníku, následují krevní a chřipkové testy. Někteří pacienti zápal plic přechodí. To může mít v budoucnu závažné následky.

Jak se léčí zápal plic

Na virus způsobující pneumonii se užívají antibiotika. Měli byste odpočívat a pít hodně tekutin. Pokud trpíte virovým zápalem plic, jsou antibiotika neúčinná a doporučuje se klid na lůžku a tekutiny. Léčba antibiotiky je z 90 % účinná, u zbylých 10 % je nutné zjistit původce nemoci a změnit léčbu. Užívají se léčiva, která rozpouští hlen a léky proti kašli. U neinfekčních zánětů plic jsou podávány kortikoidy. Léčba obvykle trvá 20 dní a k úplnému zotavení dochází asi do měsíce.

Důležitá prevence

Pneumonie je vysoce nakažlivá. Bakterie, viry a plísně se šíří vzduchem při kýchání a kašlání. Důležitá je hygiena, časté mytí rukou a obličeje. Částečná ochrana může být i očkování proti chřipce. Náchylnější jsou kuřáci a lidé s cukrovkou. Jako prevence slouží i zdravý životní styl.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments