Schopný manipulátor může narušit psychický stav. Jak odolávat jeho tlaku?

Mezi lidmi se vyskytují i takoví, kteří disponují silnými manipulativními schopnostmi. Pomocí psychického nátlaku na druhou osobu se snaží docílit svého a nebojí se při tom používat silné zbraně jako je například pláč, výčitky nebo výhrůžky. Život vedle podobného člověka se může stát naprostým peklem, dokud si neuvědomíte, že jste pod jeho tlakem a mocí. Taktiky manipulátorů jsou však často velmi podobné a při podrobném zkoumání není tak obtížné je rozeznat.

V debatě se vždy cítíte jako ti “horší” a vina je pouze vaše

Velkým charakteristickým znakem manipulátora je schopnost udělat ze sebe oběť a druhé přimět, aby je litovali. Jestliže ze společného rozhovoru vždy odcházíte s pocitem, že cizí stav deprese je vaše vina, určitě je někde chyba. Nenechte se strhnout výčitkami, kterými vás druhý osočuje a buďte si stále vědomi, že štěstí je pouze v jeho rukou.

Přehnané emoce

Vyhrocené emoce používá jako zbraň velká část manipulátorů. Pomocí nich je totiž mnohem snadnější vás přimět, abyste uvěřili jejich lži. Mezi tyto emoce lze zařadit agresi nebo smutek s dojemným pláčem. Proto se snažte druhého ujistit o tom, že vyhrocené emoce jsou pro vás tabu a rádi si o problému promluvíte, až bude jednat bez nich.

Otázky, na které nelze dát správnou odpověď

Jestliže jste už někdy prodělali debatu s manipulátorem, určitě jste si všimli, že neexistuje správná odpověď. Tito lidé totiž dokáží formulovat své otázky tak, aby pro druhého bylo nemožné nebo velmi nepříjemné podávat opačnou odpověď, než chce manipulátor slyšet. Nenechte se takovým nátlakem zatlačit do kouta a raději reagujte pomocí mlčení nebo velmi neurčitou odpovědí. Tím nepodáte jasné “ne” nebo “ano”, které chce manipulátor slyšet. Když tak učiníte, vyhnete se budoucím výčitkám.

Překrucování reality

V dlouhodobém vlivu manipulátora je dost snadné ztratit svůj subjektivní pohled na celou věc. Proto si nechte čas, dejte si pauzu a odstup od jeho názorů a udělejte si na celý problém vlastní názor.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.