Sedavé zaměstnání a jeho neduhy – jak jim předcházet?

Máte sedavé zaměstnání a většinu dne tak trávíte za stolem? Trápí vás různé zdravotní obtíže? Pravděpodobně jimi budete trpět právě z osmihodinového sezení v kanceláři, což není pro člověka přirozené. Co patří mezi nejčastější neduhy a jak jim nejlépe předcházet?

Nejčastější potíže při sedavém zaměstnání

Nejčastějším problémem je bolest zad způsobená zejména nesprávnou polohou při sezení. Lidé se často hrbí a mají nevhodné pracovní židle. S tím úzce souvisí i bolesti rukou zapříčiněné špatnou oporou loktů a zápěstí při práci na počítači, která může dospět až k syndromu karpálního tunelu. Při celodenní práci na počítači nadměrně zatěžujete také své oči, které následně mohou pálit či slzet a vyvolat tak i nepříjemné bolesti hlavy. Nadváha je velmi často dalším neduhem způsobená sedavým zaměstnáním a také vysokým pracovním vypětím, kdy se zřídka kdy lidé stravují pravidelně a zdravě.

Jak neduhům předcházet nebo je zmírnit?

Bolestem zad lze ulevit pravidelným cvičením či s pomocí fyzioterapeuta, ovšem i během pracovní doby byste se měli při každé vhodné příležitosti zvednout a projít se či se jen protáhnout. Bolest rukou značně omezíte správným posedem a držením těla při práci na počítači. Je také vhodné pořídit si ergonomickou myš, klávesnici a podložku. Nadváha je problém dlouhodobý a k jejímu odstranění je třeba pravidelné a zdravé stravy, cvičení a celkové změny v přístupu k životu. Bolest očí můžete do jisté míry omezit kvalitními LCD monitory s dostatečnou úhlopříčkou. Během práce pak můžete pravidelně zostřovat na vzdálené předměty a tak oči procvičovat.

Prevence před neduhy sedavého zaměstnání

Nejlepší prevencí proti zdravotním problémům způsobeným sedavým stylem zaměstnání je trávit čas mimo práci aktivně. Choďte hodně pěšky. Během dne se stravujte pravidelně a lehce. A občas si užijte také relax v podobě masáže či sauny.

Autor: Romana Hašková

Externí autorka serveru AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments