Šedivění vlasů v mladém věku jako zlé znamení? Zjistěte, zda se u vás týká záhadného syndromu

Pokud vám z nenadání začaly šedivět vlasy, může jít o nemoc, nedostatek vitamínů i důsledek kouření. Šedivé vlasy jsou hlavně příznakem stárnutí. Zešedivět ze dne na den však může i člověk v mladém věku. Podle vědců může jí o přílišný stres.

Nejznámější postavou z historie, které zešedivěly vlasy po traumatu, je francouzská královna Maria Antoinetta. Ta podle pověstí během noci, kdy čekala na svou popravu, zcela zešedivěla. Proto se stav nazývá Syndrom Marie Antoinetty. Jak se píše na iflscience.com, stejně dopadl anglický právník Thomas More, který zešedivěl večer před popravou za velezradu i skotská královna Marii před setnutím hlavy.

Vlasová vlákna a šedivění

Zešedivění při stresu je vzácné, proto si někteří vědci myslí, že stresový faktor barvu vlasů neovlivňuje. Profesorka dermatologických věd na univerzitě v Dublinu Anne Jolins tvrdí, že ve vlasech nejsou žádné živé buňky a stres nemůže ovlivnit vlasové vlákno, které se již vytvořilo, ale jen vlákna, která se tvoří. Podle ní je zešedivění ze dne na den medicínsky nemožné, protože neexistuje žádný mechanismus, který by to umožňoval. I kdyby nemoc, zranění nebo náhlý šok vlasy zesvětlil, trvalo by týdny, než by to bylo vidět, protože by to mělo vliv jen na vlasové kořínky.

Šedivění v mladém věku

Dlouho byl za náhlým šedivěním stav alopecia areata, kdy stres spustí autoimunitní reakci, vlasy náhle vypadnou a zůstanou jen ty šedivé. Loni vědci našli nový mechanismus vysvětlující jev. Ve studii publikované v časopise Nature vědci vystavili myši stresu v různých fázích růstu vlasů. Při každé expozici vlasové folikuly hlodavců ztratili kmenové buňky melanocyty produkující pigment a myším zůstaly bílé skvrny na kožíšku. Hlavní autorka studie Ya-Chieh Hsu tvrdí, že myši už po pár dnech ztratily všechny kmenové buňky regenerující pigmenty a došlo k trvalé škodě.

Foto: Shutterstock

Záhadná ztráta pigmentu

Přesný proces provázející ztrátu pigmentu byl pro vědce záhadou. Hlavní hypotézou byla autoimunitní teorie a vědci stresovali myši se sníženou imunitou. Tento stav neovlivnil ani stresový hormon kortizol. Jakmile byly myším odstraněny nadledviny, aby nemohly produkovat hormony podobné kortizolu, jejich chlupy stále šedivěly.

Co je to sympatikus

Vědci pak objevili sympatikus a reakci organismu “bojuj nebo uteč” vyvolanou hrozbou. Myši vystavili bolesti, nervový systém uvolnil hormon noradrenalin, který byl ve vlasových cibulkách absorbován kmenovými buňkami sloužícími jako omezené zásoby k tvorbě melanocytů. Některé z kmenových buněk se běžně při regeneraci vlasů přeměňují na pigmentové buňky, které dávají vlasům barvu. Pokud jsou vystaveny noradrenalinu ze sympatického nervu, všechny kmenové buňky se aktivují, přemění se v pigment produkující buňky a žádné nezůstanou. Za pár dní se zásoby kmenových buněk regenerujících pigment vyčerpají a nelze pigment obnovit.

Foto: Shutterstock, zdroj: iflscience.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments