Jak zastavit přibývání na váze ve vyšším věku? Stačí pochopit, jak tělo funguje a přizpůsobit se tomu

Zastavit přibývání na váze ve vyšším věku by chtěli mnozí z nás. S přibývajícími léty se naše tělo mění. Jak tedy mít štíhlé tělo i ve vyšším věku? Podívejme se na to.

Pokud už jste na světě delší dobu, poznáváte, že tělo nespaluje jako za mlada. Hlídáte si každé sousto a vše se ukládá na vašem těle, i když počítáte každou kalorii. Podle studií se totiž obrat lipidů v tukové tkáni s věkem snižuje a přibíráme na váze. Jde o rychlost, za kterou je lipid či tuk v tukových buňkách odstraněn a uložen.

Jak se chovají tukové buňky

Švédští vědci z lékařské univerzity ve městě Solna Karolinska Institutet na severním okraji Stockholmu studovali tukové buňky 54 mužů a žen za 13 let. U všech byl zaznamenán pokles obratu lipidů v tukové tkáni bez ohledu na to, zda přibírali či hubli. Vědecká studie zveřejněná v odborném časopise Nature Medicine, která proběhla ve spolupráci univerzity v Uppsale ve Švédsku a v Lyonu ve Francii, prokázala následující. Ti, co nevykompenzovali úbytek obratu lipidů nižším příjmem kalorií, přibírali v průměru o 20 %.

Rizika a komplikace obezity

Obezita a nemoci s ní spojené jsou globálním problémem díky snadné a rychlé dostupnosti stravy. V České republice různou mírou obezity trpí 30 % obyvatel. Nadváhou trpí 70 % mužů a žen. Obezita přispívá k bolestem kloubů, rozvoji diabetu 2. typu, vysokému krevnímu tlaku, vyššímu výskytu zhoubných nádorů, neplodnosti i kardiovaskulárním potížím, zejména srdeční arytmii.

Jak obelstít přírodní zákony

Výsledky ukazují, že procesy v tukové tkáni regulují změny tělesné hmotnosti během stárnutí nezávisle na jiných faktorech. Profesor Peter Arner z lékařského oddělení v Huddinge v Karolinska Institutet tvrdí, že urychlení obratu lipidů v tukové tkáni se dá dosáhnout zatím jen pohybem a cvičením 3x až 4x týdně. Nic jiného nám prostě nezbývá. Než na něco lékaři přijdou, budete se muset začít více a pravidelně hýbat.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments