Zácpu vyřešíte jednoduše. Použijte potraviny, které fungují jako projímadlo

Projímadlo podporuje funkci střev a pomáhá změkčovat stolici. Je vhodnou prevencí i léčbou zácpy. Proti zácpě můžete zkusit bojovat správnou stravou místo projímadel.

Některé potraviny opravdu fungují jako přírodní projímadlo. Obsahují hodně vlákniny a vody. Přidejte pravidelný pitný režim a máte vyhráno.

Lněné semínko

Lněné semínko obsahuje hodně omega 3 mastných kyselin a vlákniny. Smíchejte 2 lžíce drcených lněných semínek ve sklenici vody a vypijte. Můžete si je přidat do cereálií i jogurtu. Pijte nápoj s lněnými semínky 2x denně, ráno a večer.

Ricinový olej

Olej se vyrábí ze semen skočce obecného. Hydratuje střevní stěnu a nenarušuje její kvalitu a strukturu. Nadbytek ale vede k poškození střev, jejich svalů, nervů a tkáně. Užívejte jen 1 lžičku se sklenicí pomerančového džusu na lačno.

Švestky

Švestky jsou plné vlákniny. Můžete je jíst čerstvé, sušené nebo z nich udělat čerstvý džus. Při zácpě 2x denně konzumujte 6 švestek nebo sklenice švestkového džusu.

Jablka a hrušky

Ovoce, které je plné vitamínů, minerálů a vlákniny. Má příznivý vliv na správnou funkci trávicího systému. Jezte proti zácpě pravidelně jablka či hrušky i se slupkou, která obsahuje největší dávku živin.

Papája

Papája je přírodní projímadlo. Papája obsahuje enzymy podporující rozklad a trávení proteinů v tlustém střevě. Dejte si polovinu papáji každý den po hlavním jídle. Je plná vody, vlákniny, vitamínů A, C a E.

Fíky

Fíky jsou přírodním projímadlem, ať už sušené nebo čerstvé. Podpoří zdravou stolici a pravidelné vyměšování. Jsou plné vlákniny i vápníku. Denně stačí 2 až 3 fíky se slupkou. Sušené nechte před konzumací pár minut namočené ve vodě.

Kiwi

Kiwi obsahuje dost vlákniny, brání vás před plynatostí a prospěje vám i vitamin C, který má antioxidační vlastnosti.

Pomeranče

Jeden pomeranč má dostatek vlákniny, obsahuje naringenin a flavonoly s laxativními účinky. Stačí jeden denně.

Ovesné vločky či mouka

S ovesnou kaší či vločkami snížíte cholesterol. Obsahuje dostatek rozpustné a nerozpustné vlákniny, které rozmělňují stolici, změkčují a usnadňují stolici.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments