Signál extrémně vysokého cholesterolu v těle. Objevuje se, když už tělo volá o pomoc a kolaps je blízko

Ačkoliv se o vysokém cholesterolu a jeho negativních důsledcích na zdraví člověka neustále mluví, málokdo tomu přikládá skutečnou váhu. Bohužel se v tomto případě projevuje rčení o tom, že co přímo nebolí, to nijak netrápí. A o vysokém cholesterolu skutečně nemusíte dlouho vědět, a tak většina lidí inklinuje k tomu ho neřešit, obzvlášť když se důsledky projeví až za dlouho.

Jenže vysoký cholesterol v organismu nelení. Ba právě naopak. Systematicky ucpává tepny a cévy, které jsou stále méně průchodné, což mimo jiné zvyšuje krevní tlak. Nakonec se mohou i ucpat a způsobit tak mozkovou mrtvici nebo infarkt.

Spolehlivě si můžete nechat cholesterol změřit u doktora jednoduchým krevním testem. Pravdou ale je, že se může projevit i fyzickými příznaky, když už je ho v těle skutečně velké množství. Nejde ale o projevy nijak výrazné a je třeba je dokázat rozpoznat.

Bolest končetin

Jedním z nejčastějších projevů velmi vysoké hladiny cholesterolů je bolest rukou a nohou. Právě periferní tepny na těchto končetinách se ucpávají jako první. Důsledkem je nepříjemná bolestivost, a to nejen při aktivitě, ale také v klidu. Pokud něco takového pociťujete bez zjevné příčiny, vyhledejte lékaře.

Bolest na hrudníku

Skutečně závažným příznakem je bolest v oblasti hrudníku, zejména potom v levé části. To totiž neznačí nic jiného než nebezpečné ucpávání tepen kolem srdce. To je proces, který bezprostředně předchází infarktu.

Foto: Shutterstock

Bolest hlavy

Pokud se začnou cholesterolem ucpávat tepny a cévy v oblasti hlavy, přichází také bolesti této části těla. V takovém případě neotálejte, protože hrozí, že tepna praskne a způsobí mozkovou mrtvici.

Neustálé mravenčení

Pakliže pociťujete velmi časté nebo až nepřetržité mravenčení v nohách či rukách, může to znamenat také přerušení průtoku krve do těchto částí těla. Mravenčení pak signalizuje to, že nejsou dostatečně prokrvené.

Foto: Shutterstock, zdroj: WebMD

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments