Signály, které prozradí, že máte v blízkosti toxického člověka

Cítíte se neustále naštvaní, vynervovaní a plní zlosti? Možná taková nálada nepramení jen z vás, ale přenáší jí na vás někdo z vašeho okolí. Toxičtí lidé se mezi námi pohybují neustále a mnohdy nejsou ani odhaleni. Všímejte si, jestli někoho takového nemáte v okolí. Pokud ano, dejte mu raději sbohem, abyste udrželi své zdraví.

Kdo je toxickou osobou?

Odpověď není jednoduchá. Na každého totiž působí toxicky jiné vlivy, a proto je důležité zůstat v pozoru a všímat si každé negace, kterou k vám někdo vysílá.

Prvním varovným signálem, nad kterým byste měli zpozornět je manipulace. Když vás někdo natlačí do rozhodnutí, které jste si sami nezvolili, ale učiníte tak, jen abyste neměli výčitky nebo po rozhovoru s danou osobou. Jednejte vždy sami za sebe a často se ptejte, zdali s vámi ten druhý nemanipuluje.

Stále si stěžuje

Přátelé jsou tu od toho, aby vyslechli trable toho druhého a byli mu oporou. Není to ale vaše povinnost. Pokud vám někdo každý den vyjmenovává seznam důvodů, proč je jeho život na nic a nutí vás k tomu, abyste upadali do deprese s ním, je pro vás toxickou osobou.

Při častém kontaktu s takovou osobou si sami můžete všimnout, že vidíte svět jen černě. Pokud navíc takového člověka vaše problémy nezajímají a stará se jen o ty své, raději si najděte nového přítele.

Chce vás mít jen pro sebe

Svět byste měli objevovat a poznávat nové lidi. Přátelé, kteří s vámi mají zdravý vztah, a také rodina, by to měli pochopit. Jakmile vás někdo nutí, abyste s ním trávili čas, zakazuje vám kontakt s ostatními nebo vyhrožuje, že odejde, pokud s ním nebudete více času, možná je ideální chvíle na to, abyste jej opustili.

Ponižuje vás

Oblékli jste si své oblíbené kalhoty s puntíky nebo extravagantní klobouk a cítíte se skvěle? V takovém případě někdy stačí, aby někdo z vašeho blízkého okolí takový outfit zesměšňoval, a budete se cítit pod psa. Proč byste se měli obklopovat lidmi, kteří nestojí o vaši kreativitu a styl? Najděte si raději někoho, s kým se nebudete bát experimentovat. Toxický člověk bude neustále upozorňovat na vaše chyby a srážet vám sebevědomí, protože má často pocit, že tím zvýší své vlastní.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.