Vědci zkoumali umírání. U pacientů krátce před smrtí pozorovali nezvyklý jev

Nový výzkum naznačuje, že smrt nepřichází náhle, jak by někdo možná čekal, ale jde o postupný a pomalý proces. Vědci sledovali velké množství pacientů v době, kdy prožívali své poslední chvíle. Jejich cílem přitom není jen lépe porozumět samotnému umírání, ale také představit nové možnosti v darování orgánů či tkání.

Nová studie byla zveřejněná v časopise New England Journal of Medicine a kladla si jednoduchou, ale více než zajímavou otázku: jak probíhá proces smrti. Mezinárodní tým vědců sledoval vitální funkce více než 600 vážně nemocných pacientů na jednotkách intenzivní péče. Od jejich rodin měli také povolení k tomu, aby je mohli odpojit od přístrojů.

Po čtyřech minutách srdce opět naskočilo

Klíčovým zjištěním pro ně bylo, že srdce v průběhu procesu umírání několikrát přestane bít a pak znovu naskočí. Než se zastaví navždy. U několika desítek pacientů se podařilo zaznamenat chvíle, kdy jejich srdce přestalo bít a pak se jeho činnost zase obnovila. U jedné z osob dokonce srdce vykazovalo nulové impulzy po dobu 4 minut a 20 vteřin, pak znovu začalo bít.

Foto: Shutterstock

Měli jsme z toho strach. Někteří lékaři to nechtěli dělat. Někteří vědci se necítili příjemně,” uvedl hlavní autor studie Sonny Dhanani. Jeho tým má za cíl lépe porozumět okamžikům před smrtí, a to především proto, aby bylo možné lépe určit možnosti pro darování orgánů a tkání. Otázka, kdy dojde ke smrti, tak není jen zajímavým filozofickým tématem, ale má právě i praktické důsledky, které jsou důležité pro lékařskou péči. Někomu dalšímu totiž může zachránit život.

Nejde o návrat k běžnému životu

Podle nejnovějších zjištění na základě této studie by podle vědců mělo být standardem, že před určením smrti a odebráním orgánů je třeba počkat nejméně pět minut po zastavení srdce.

Vědci upozorňují na to, že ve svém výzkumu nechtějí poukázat na to, jak někoho oživovat těsně před smrtí. “Termín autoresuscitace používaný v této souvislosti může být nesprávným pojmenováním, pokud se interpretuje jako návrat do plnohodnotného života. V této studii žádný z pacientů, u kterého se obnovila srdeční aktivita, nenabyl vědomí a nezačal opět žít,” uvedli výzkumnící.

Toto přechodné obnovení srdeční činnosti tak není možné považovat za resuscitaci jako takovou.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments