Umírají nám už i lidé, kterým je 45 let, ale mají totálně zničené plíce, říká český lékař o zmutovaném covidu-19

Slova premiéra Andreje Babiše, která pronesl k národu ve svém pravidelném pořadu Čau, lidi, měla opodstatnění v praxi. Babiš uvedl, že covid-19 už není žádná chřipečka, ale že je to zabiják a vyzval občany, aby nebrali nemoc na lehkou váhu a včas vyhledali pomoc.

Jeho slova teď potvrzuje i přednosta Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Plzni Jan Beneš. Podle něj už totiž covid-19 zdaleka neohrožuje pouze starší a nemocné, ale dokáže hravě usmrtit i lidi v plné síle v produktivním věku.

Lékaři často nemohou vůbec nic dělat

Zatímco podzimní vlna byla o ošetřování pacientů starších 70 let, dnes složení pacientů vypadá tak, že tuto nejstarší věkovou skupinu sice také ošetřujeme, ale bohužel máme v intenzivní péči i pacienty kolem 30 let a máme tu i pacienty, kterým je 45 nebo 55 a umřou nám na přístroji ECMO a my s tím nemůžeme vůbec nic dělat,” řekl Jan Beneš v rozhovoru pro server idnes.cz.

Podle Beneše je sice v obecné populaci smrtnost na covid-19 jen 1,5 procenta, ale v případě lidí, kteří už se s problémy dostanou do nemocnice, už to je kolem 20 %. Ti, kteří vyžadují intenzivní péči, mají přitom šance na přežití jen půl na půl, což dokládá obrovskou závažnost onemocnění. “To, že nám sem přicházejí lidé, kteří by mohli žít ještě třeba 10, 15, 20 let a ti lidé zemřou, protože mají totálně zničené plíce, je velmi frustrující,” říká Jan Beneš.

Obrovské poškození plic u mladých

Podle primáře ničí virus plíce hned dvěma způsoby. Zpočátku je to zejména tím, že se množí v jejich tkáni. Pak přichází imunitní reakce organismus, což je druhý problém. Příliš silná reakce totiž může plíce velmi poničit. Toto druhotné poškození se přitom týká právě zejména mladších lidí a podle Beneše může být mnohem závažnější. U seniorů má totiž koronavirus pomalý nástup a je možné ho zachytit včas, také reakce imunitního systému u nich není tak silná.

U mladých lidí může dojít k tomu, že při velké virové náloži způsobené větší nakažlivostí viru, má nemocný už na vstupním snímku z CT plíce prakticky celé zasažené. V tomto případě dokážeme říci, že budeme bojovat ze všech sil, ale také tušíme, že nemocný to s velkou pravděpodobností nepřežije,” vysvětlil Jan Beneš.

Lékař je přesvědčen také o tom, že je načase začít mluvit o lidech, kteří se po těžkém průběhu covidu vrátí z nemocnice domů. Ti totiž podle něj budou mít s největší pravděpodobností dlouhodobé následky, které dnes nelze odhadnout. Nemocniční péči si přitom vyžádá přibližně pět až deset procent z těch, co mají pozitivní test na koronavirus.

Velkým problémem je podle Beneše nová mutace koronaviru. Zatímco dříve se docela běžně stávalo, že se nakazil jen jeden člen domácnosti a ostatní se dokázali uchránit, v případě britské mutace se většinou nakazí všichni, a to i když dodržují izolaci a protiepidemická pravidla.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments