Síla ukrytá v kaštanech je nedoceněná. Pomůže vám s křečovými žilami i záněty organismu

Kaštany mají ráda zvířata, děti z nich vyrábějí zvířátka i postavičky, ale překvapivě výrazný vliv mají i na naše zdraví. Kaštany nám umí pomoci i s mnohými zdravotní problémy. K čemu se dá použít tento lesklý plod jírovce? Podívejme se na to.

Proč si dát kaštan do kapsy a kabelky

Pokud například trpíte bolestmi kloubů, zejména kyčlí a kolenou nebo máte právě rýmu, dejte si alespoň jeden kaštan do kapsy, ať do sebe nasají toxiny. Před důležitou schůzkou, jednáním nebo těžkou zkouškou, vás kaštan v kapse zbaví úzkosti i stresu a dodá vám potřebné sebevědomí. Podle lidového léčitelství mají i magickou moc. Ženy, které touží otěhotnět, by měly nosit kaštany v kabelce.

Proč si dát kaštan pod polštář

Pokud vás bolí záda, páteř i klouby, při křečových žílách, revmatismu, bolestech hlavy, zánětech močových cest, nachlazení i rýmě nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám právě let a přidejte jeden navíc. Ty si pak vložte do plátěného pytlíčku, zavažte nebo zašijte a dejte si je pod polštář. Spěte na nich až do prvního jarního dne. Nasají do sebe všechny škodliviny z těla a vám se uleví.

Usušené kaštany na inhalaci

Na nachlazení jsou vhodné i sušené kaštany, rozemleté na prášek. Při šňupání si pročistíte nosní dutiny a rýma bude pryč.

Tinktura z kaštanů na klouby i křečové žíly

Pomelte či nastrouhejte 15 g kaštanů, naplňte zavařovací sklenici a zalijte ji ½ l čistého lihu, vodkou či slivovicí. Uzavřete ji, uložte na 3 týdny v temnu a denně protřepávejte. Pak přeceďte a tinkturou mažte bolavé klouby, záda i křečové žíly.

Jírovcové a jedlé kaštany

Jírovcové kaštany ze stromu jírovec maďal neboli kaštan koňskýAesculus hippocastanum, se doporučují k zevnímu užití, protože obsahují jedovatý Aescin, který při předávkování vyvolá zvracení, křeče či kopřivku. Přidává se však třeba do léčiv na křečové žíly. Jedlé kaštany z kaštanovníku jedléhoCastanea sativa, se opékají, melou na mouku, dělá se z nich polévka i kaše. Obsahují vitaminy C a E, působí proti průjmům, revmatismu i dně, posilují játra, srdce, mozek i ledviny.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.